Ustawianie meczów w tenisie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mario
Posty: 35179
Rejestracja: 03 sie 2011, 1:34

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Mario »

Pamiętajcie, że większość tych największych nazwisk tu wymienianych jest podejrzanych za debla.

Zresztą, Ameryki nikt nie odkrył z nazwiskami. Wczoraj gadałem o tym z bratem (o facetach, WTA mnie nie obchodzi) i wymieniłem praktycznie wszystkich zainteresowanych.
MTT bilans finałów (17-26)
W: Queen's Club 13, Monte Carlo 14, Australian Open 15, Nottingham 15, Chennai 16, Rio de Janeiro 17, Wiedeń 17, Acapulco 18, Madryt 18, Queen's Club 21, Cincinnati 21, Indian Wells 21, World Tour Finals 21, s-Hertogenbosch 22, Roland Garros 23, Astana 23, Hong Kong 24
F: Auckland 14, Miami 14, Roland Garros 14, Waszyngton 14, World Tour Finals 14, Rio de Janeiro 15, US Open 15, Estoril 16, Pekin 17, Rio de Janeiro 18, Monte Carlo 18, Rzym 18, Lyon 18, Metz 18, Hamburg 20, Madryt 21, St. Petersburg 21, Adelajda-2 22, Buenos Aires 22, Rio de Janeiro 22, Cincinnati 22, Astana 22, Rio de Janeiro 23, Bastad 23, Rio de Janeiro 24, Dubaj 24
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Mnie to w ogóle dziwi, że buki dają te wszystkie deble, a już zwłaszcza miksty. Zwłaszcza te ostatnie wiele współnego z poważnym sportem nie mają. No przecież tam aż się prosi...
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
simon
Posty: 2826
Rejestracja: 30 mar 2013, 14:02

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: simon »

Ciekawy jestem czy dochodzi do sytuacji, gdzie tenisistę odwiedza dwóch smutnych panów i bez krępacji oznajmiają, że ma wykręcić taki a taki wynik, bo jak nie to coś tam... Może trochę za dużo science fiction i kina gangsterskiego, ale kto ich tam wie.
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

simon pisze:Ciekawy jestem czy dochodzi do sytuacji, gdzie tenisistę odwiedza dwóch smutnych panów i bez krępacji oznajmiają, że ma wykręcić taki a taki wynik, bo jak nie to coś tam... Może trochę za dużo science fiction i kina gangsterskiego, ale kto ich tam wie.
Science fiction?


https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Higgins

Ciekawa historia prowokacji dziennikarskiej...
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
DUN I LOVE
Administrator
Posty: 171253
Rejestracja: 14 lip 2011, 22:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: DUN I LOVE »

Tenisowy wielki szlam

Dla mafii bukmacherskich z Włoch i Rosji mecze ustawiali zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu. ATP wiedziała, ale nic nie zrobiła.
Po korupcyjnym skandalu piłkarskim i dopingowej aferze w lekkiej atletyce bomba wybuchła w tenisie. Dziennikarze BuzzFeed.com i BBC nie tylko dotarli do tajnego raportu przygotowanego dla ATP, ale też za pomocą specjalnego algorytmu przeanalizowali 26 tys. meczów z lat 2009-15.

Wszystko zaczęło się na początku sierpnia 2007 r. w Sopocie.

Nikołaj Dawidenko, obrońca tytułu i faworyt Orange Prokom Open, poddał mecz II rundy z Argentyńczykiem Mart~nem Vassallo Argüello z powodu kontuzji stopy. Porażka czwartego wówczas tenisisty świata okazała się podejrzana. Przed meczem za jednego funta postawionego na Rosjanina można było zarobić ledwie 20 pensów, a na rywala - aż cztery funty. W zakładach w internecie stawiano jednak olbrzymie pieniądze na zwycięstwo Argentyńczyka, i to nawet gdy przegrał pierwszego seta. Betfair.com w pewnym momencie przestał przyjmować zakłady. Gracze zdążyli jednak wpłacić aż 3,6 mln funtów. Dziesięć razy więcej niż zazwyczaj w turniejach tej rangi.

Dziś wiemy, że bukmacherzy już wcześniej nieoficjalnie alarmowali tenisowe władze, podsyłając listy podejrzanych meczów i zawodników. Tym razem Betfair publicznie uznał jednak mecz za ustawiony, odmówił wypłacenia wygranych i zaapelował do ATP, by zajęła się sprawą.

Tenisowa federacja wynajęła trzech śledczych, kiedyś badających uczciwość zakładów na wyścigach konnych. Dzięki danym uzyskanym od bukmacherów i ATP wiosną 2008 r. przygotowali oni raport o ustawionych spotkaniach. - Federacja mogła oczyścić ten sport. Podaliśmy jej wszystko na tacy, a ona nie zrobiła nic - wspomina Mark Phillips, jeden ze śledczych.

W raporcie padają nazwiska 28 zawodników, które powtarzały się na listach wcześniej dostarczanych ATP przez bukmacherów. Chodzi o zdobywców tytułów wielkoszlemowych w singlu i deblu, aż 16 zawodników z czołowej pięćdziesiątki rankingu ATP. Śledczy wymieniają 72 podejrzane mecze - trzy w Wimbledonie, jeden na Roland Garros. Dostarczyli też dowody na istnienie hazardowych mafii z Rosji, północnych Włoch i Sycylii.

Wieści o ustawionych meczach w Szlemie szokować mogą jednak tylko tych, którzy nie pamiętają słów Belga Gillesa Elseneera. Już osiem lat temu przyznał, że proponowano mu 100 tys. euro za ustawienie meczu na Wimbledonie. Wtedy głos zabierali także Andy Murray, Tim Henman, Roger Federer i Robert Radwański, nikt korupcji nie zaprzeczał.

Novak Djoković kilka lat temu opowiadał, że ktoś chciał mu zapłacić 200 tys. dol. (50 tys. więcej, niż wynosiła nagroda dla zwycięzcy) za odpuszczenie meczu w Petersburgu w 2006 r. Szczegółów nie zdradził, powiedział tylko, że chodziło o mecz I rundy oraz że propozycja padła przed rozpoczęciem imprezy, w której ostatecznie nie wystartował. - Ofertę oczywiście odrzuciłem, bo brzydzę się oszustwem, ale chcę pokazać, że jest poważny problem z ustawianiem meczów - powiedział Djoković. Wczoraj powtórzył tę historię po awansie do II rundy Australian Open.

ATP wciąż nie reagowała. Sprawę meczu Dawidenki i Vassallo Argüello zamknięto z braku dowodów, choć śledczy dowiedli, że Argentyńczyk przed turniejem wymienił 82 SMS-y z osobą podejrzewaną o kierowanie mafią we Włoszech. Jedynym ruchem tenisowych władz było powołanie Tennis Integrity Unit (TIU). Federacje ATP, WTA, ITF oraz szefowie Wielkich Szlemów stworzyli organizację, by "czuwała nad przestrzeganiem zasad i pilnowała sportowego ducha rywalizacji". Szef TIU Nigel Willerton zapewnia, że stosuje zasadę zerowej tolerancji dla korupcji. Przez siedem lat na wniosek TIU zawieszono jednak tylko 13 zawodników.

BuzzFeed.com, używając jedynie danych od bukmacherów i obliczeń komputerowych, znalazł kolejnych 15 graczy, których porażki w latach 2009-15 są mocno podejrzane. - Wszelkie nowe informacje zostaną zbadane - obiecał szef ATP Chris Kermode. Dziś BBC wyemituje wywiad z skruszonym tenisistą oszustem i kolejne rewelacje.
http://www.sport.pl/tenis/1,64987,19496 ... szlam.html
MTT - tytuły (27)
2021 (4) Sankt Petersburg, Moskwa, IO Tokio, Gstaad, 2020 (2) US Open, Auckland, 2019 (4) Tokio, Halle, Australian Open, Doha, 2017 (1) Cincinnati M1000, 2016 (1) Sankt Petersburg, 2015 (1) Rotterdam, 2013 (3) Montreal M1000, Rzym M1000, Dubaj, 2012 (1) Toronto M1000, 2011 (4) Waszyngton, Belgrad, Miami M1000, San Jose, 2010 (2) Wiedeń, Rotterdam, 2009 (2) Szanghaj M1000, Eastbourne, 2008 (2) US Open, Estoril

MTT - finały (35)
2023 (3) Waszyngton, Indian Wells M1000, Buenos Aires, 2022 (3) Wimbledon, Miami M1000, Australian Open, 2021 (4) San Diego, Wimbledon, Halle, Genewa, 2020 (2) Paryż-Bercy M1000, Acapulco, 2019 (2) Kitzbuhel, Genewa, 2018 (3) Sankt Petersburg, Stuttgart, Marsylia, 2017 (2) Sztokholm, Indian Wells M1000, 2016 (2) Newport, Rotterdam, 2015 (1) Halle, 2014 (1) Tokio, 2013 (2) Basel, Kuala Lumpur, 2011 (3) WTF, Cincinnati M1000, Rzym M1000, 2010 (2) Basel, Marsylia, 2009 (4) WTF, Stuttgart, Wimbledon, Madryt M1000, 2008 (1) WTF
złudzenie
Posty: 380
Rejestracja: 05 kwie 2014, 21:49

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: złudzenie »

Jak kogoś to bardziej interesuję to jest film dokumentalny "Sport, mafia i korupcja" głównie piłka nożna, ale tenis też się tam przewija.
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Tenis. Dawid Olejniczak: Obecność Radwańskiej na czarnej liście to kompletna głupota


- W mniejszych turniejach nie ma pieniędzy, zawodnicy jeżdżą z turnieju na turniej a to wszystko kosztuje. Pokusa jest olbrzymia - mówi były zawodnik a obecnie komentator Eurosportu i Polsatu Sport Dawid Olejniczak. O komentarz w sprawie patologii w tenisie poprosiliśmy także Michała Przysiężnego i Pawła Ostrowskiego.

Od poniedziałku do mediów znów wrócił temat korupcji. Wszystko za sprawą raportu opublikowanego przez BuzzFeed.com i BBC.

Jak poważny jest to problem? Poprosiłem o komentarz kilka osób ze środowiska tensiowego.

Dawid Olejniczak: Powinno być zakazanie obstawiania Futuresów

Dawid Olejniczak to były tenisista, a obecnie komentator tenisa w Eurosporcie.

- Korupcja jest dużym problemem, ale to raczej nie dotyczy czołowych graczy, tylko tych z Futuresów* czy może Challengerów**. Tam nie ma wielkich pieniędzy, zawodnicy jeżdżą z turnieju na turniej a to wszystko kosztuje. Pokusa jest olbrzymia, bo od pewnego czasu można obstawiać imprezy najniższej rangi.

Federacje próbują z tym walczyć, ale żeby kogoś zawiesić, to trzeba mieć dowody. Problem nie dotyczy tylko tenisa. Korupcja jest też w piłce nożnej i innych dyscyplinach, to ogromny problem sportu w XXI wieku. Pokus jest więcej, także dla zawodników, którzy powinni być od tego jak najdalej.

Czy doczekamy się wielkiej afery? Na pewno przypomina się kolarstwo i afera dopingowa, która omal nie zrujnowała tego sportu. Czekam na rozwój wypadków, ale też cała sprawa jest trochę rozdmuchana. Jak czytam czarne listy z nazwiskami Radwańskiej czy Kubota to wydaje mi się to kompletną głupotą. Znam oboje bardzo dobrze i sa to ostatnie osoby, po których można by się czegoś takiego spodziewać.

Co należy zrobić? Pierwszym krokiem powinno być wycofanie możliwości obstawiania Futuresów i Challengerów. Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale to by pomogło rozwiązać sporą część problemu.

Futures* - seria najmniejszych turniejów rankingowych, z pulą nagród po 10-15 tys. dolarów

Challengery** - turnieje z pulą nagród 25-150 tys. dolarów

Michał Przysiężny: Nigdy nie dostałem żadnej propozycji

Michał Przysiężny - 200. tenisista rankingu ATP, w przeszłości 57. na świecie

- Słyszałem o aferze, bo oglądam Australian Open w Eurosporcie. Ja nigdy nie dostałem żadnej oferty. Nie spotkałem się z tym, więc nie mam nic do powiedzenia. Sa przepisy antykorupcyjne, surowe kary, każdy je zna. Bukmacherzy mogą mówić różne rzeczy, ale ja powtarzam: o niczym takim nie słyszałem.

Wracam do formy po kontuzji. Dziś byłem na pierwszym treningu, na razie bardzo spokojnym. Mam nadzieję, że uda mi się za trzy tygodnie zagrać w Challengerze w Bergamo, ale ten start jest pod znakiem zapytania. Kolejnym punktem w kalendarzu będzie turniej Wrocław Open.

Paweł Ostrowski: Znam trenerów, którzy mają zakaz wstępu na korty


Paweł Ostrowski - były trener Marty Domachowskiej, Angelique Kerber i Anny Czakwetadze

- Co jest większym problemem, doping czy korupcja? Postawiłbym tu znak równości. Doping zawsze był. Roger Federer walczy o to, by tenisiści mieli takie "tenisowe książeczki zdrowia", które pozwalałyby kontrolować ich rozwój.

Korupcja też jest. Kłopot polega na tym, że jest bardzo dużo turniejów w roku. Dajmy na to, że zawodnik po Szlemie jest zgłoszony na dwa mniejsze turnieje, a w tym Szlemie udaje mu się bardzo dobrze zagrać. Często traktuje te kolejne występy jako odpoczynek i może być podatny na propozycje, żeby sobie dorobić. Oczywiście, nie wszyscy się w takie rzeczy mieszają, większość tenisistów gra fair i chwała im za to.

Nie wierzę w ustawianie meczów na Wielkim Szlemie. W kolarstwie problemy z dopingiem dotyczą zawodników z czołówki, w tenisie się boją. ATP i WTA nie bagatelizują problemów, walczą tak jak umieją i na najwyższym poziomie im się to udaje. Wizerunek tenisa jako sportu dżentelmenów jest bardzo ważny. To dzięki niemu ludzie przychodzą na korty, chcą to oglądać i się tym ekscytują. Jeśli zawodnicy z pięćdziesiątki nie grają fair to będą karani z wielką surowością, jestem o tym przekonany.

W mniejszych turniejach problem jest częstszy. Znam przypadki trenerów, którzy nie są wpuszczani na zawody. Kiedyś byłem zdziwiony, że jeden z nich zostaje w hotelu. Dopiero od sędziego się dowiedziałem, że ma zakaz wstępu.
http://www.sport.pl/tenis/1,64987,19502 ... iscie.html
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
Barty
Administrator
Posty: 42853
Rejestracja: 01 sie 2011, 15:40

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Barty »

Przysiężny się wypowiada jako ekspert w sprawie korupcji, nie wierzę. :D
Tytuły (27):
2023: Wiedeń 2022: Miami, Astana, Bazylea, WTF Turyn 2021: Monte Carlo, Madryt, Winston-Salem 2019: Newport, US Open, 2018: Brisbane, Quito, Indian Wells, Monte Carlo, Monachium, Roland Garros, 2017: Auckland, Waszyngton, Shenzen, 2015: Doha, Sydney, Houston, Roland Garros, 2013: US Open, 2012: Nicea, 2011: Los Angeles, WTF Londyn, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Finały (36):
2024: Brisbane, Cordoba, Estoril 2023: Auckland, Rotterdam, Dubaj, Barcelona 2022: Rotterdam, Monte Carlo, Monachium, Rzym, Newport, Hamburg, Gijon 2021: Monachium, Rzym, 2020: Rzym, Antwerpia, 2019: Rotterdam, Rzym, Roland Garros, 2018: Halle, 2017: Stuttgart, 2016: Tokio, Shanghai, Bazylea, 2015: Wiedeń, WTF Londyn, 2014: Doha, 2013: Cincinnati, 2012: Monte Carlo, Roland Garros, Sztokholm, 2011: Marsylia, Monte Carlo, Wimbledon, US Open, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Z Eurosportu się dowiedział o tym bulwersującym zjawisku. :D
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
Barty
Administrator
Posty: 42853
Rejestracja: 01 sie 2011, 15:40

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Barty »

Nie kontynuuje tematu lepiej, wolny internet to mrzonki. :]
Tytuły (27):
2023: Wiedeń 2022: Miami, Astana, Bazylea, WTF Turyn 2021: Monte Carlo, Madryt, Winston-Salem 2019: Newport, US Open, 2018: Brisbane, Quito, Indian Wells, Monte Carlo, Monachium, Roland Garros, 2017: Auckland, Waszyngton, Shenzen, 2015: Doha, Sydney, Houston, Roland Garros, 2013: US Open, 2012: Nicea, 2011: Los Angeles, WTF Londyn, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Finały (36):
2024: Brisbane, Cordoba, Estoril 2023: Auckland, Rotterdam, Dubaj, Barcelona 2022: Rotterdam, Monte Carlo, Monachium, Rzym, Newport, Hamburg, Gijon 2021: Monachium, Rzym, 2020: Rzym, Antwerpia, 2019: Rotterdam, Rzym, Roland Garros, 2018: Halle, 2017: Stuttgart, 2016: Tokio, Shanghai, Bazylea, 2015: Wiedeń, WTF Londyn, 2014: Doha, 2013: Cincinnati, 2012: Monte Carlo, Roland Garros, Sztokholm, 2011: Marsylia, Monte Carlo, Wimbledon, US Open, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Chyba nie trzeba nic dodawać. Zresztą bez przesady, to raczej takie osoby powinny się bać. :]
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
COA
Posty: 9272
Rejestracja: 22 lip 2011, 22:47

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: COA »

Awatar użytkownika
DUN I LOVE
Administrator
Posty: 171253
Rejestracja: 14 lip 2011, 22:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: DUN I LOVE »

No, trochę ciekawsze poczucie humoru niż gra. :D
MTT - tytuły (27)
2021 (4) Sankt Petersburg, Moskwa, IO Tokio, Gstaad, 2020 (2) US Open, Auckland, 2019 (4) Tokio, Halle, Australian Open, Doha, 2017 (1) Cincinnati M1000, 2016 (1) Sankt Petersburg, 2015 (1) Rotterdam, 2013 (3) Montreal M1000, Rzym M1000, Dubaj, 2012 (1) Toronto M1000, 2011 (4) Waszyngton, Belgrad, Miami M1000, San Jose, 2010 (2) Wiedeń, Rotterdam, 2009 (2) Szanghaj M1000, Eastbourne, 2008 (2) US Open, Estoril

MTT - finały (35)
2023 (3) Waszyngton, Indian Wells M1000, Buenos Aires, 2022 (3) Wimbledon, Miami M1000, Australian Open, 2021 (4) San Diego, Wimbledon, Halle, Genewa, 2020 (2) Paryż-Bercy M1000, Acapulco, 2019 (2) Kitzbuhel, Genewa, 2018 (3) Sankt Petersburg, Stuttgart, Marsylia, 2017 (2) Sztokholm, Indian Wells M1000, 2016 (2) Newport, Rotterdam, 2015 (1) Halle, 2014 (1) Tokio, 2013 (2) Basel, Kuala Lumpur, 2011 (3) WTF, Cincinnati M1000, Rzym M1000, 2010 (2) Basel, Marsylia, 2009 (4) WTF, Stuttgart, Wimbledon, Madryt M1000, 2008 (1) WTF
Awatar użytkownika
grzes430
Posty: 7514
Rejestracja: 09 sie 2011, 15:08

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: grzes430 »

Wielka afera w światowym tenisie. Jej początek miał miejsce w Sopocie

W sierpniu 2007 r. w Sopocie, podczas turnieju Orange Prokom Open odbył się pojedynek Nikołaj Dawidienko - Martin Vassallo-Arguello. Właśnie po tym spotkaniu rozpoczęło się śledztwo związane z ustawianiem tenisowych meczów na ogromną skalę, którego wyniki ujrzały światło dzienne dopiero teraz. - Nie wierzę, że tamto spotkanie było ustawione, a cała sytuacja jest wyolbrzymiona - uważa najlepszy polski tenisista w historii Wojciech Fibak.
Afera wybuchła w poniedziałek. Dziennikarze BBC oraz portalu BuzzFeed.com dotarli do tajnego raportu przygotowanego kilka lat temu dla ATP (zawodowa organizacja tenisistów). Wynika z niego, że na przestrzeni lat proceder ustawiania meczów tenisowych przybrał przerażających rozmiarów. Ma być w niego zamieszanych kilkudziesięciu tenisistów, wśród nich kilkunastu, którzy byli lub są w czołowej "50" światowego rankingu ATP (nazwisk nie ujawniono). Jednak wobec podejrzanych do dziś nie wyciągnięto żadnych konsekwencji.

Śledztwo, które wsparto analizą 26 tysięcy spotkań i dotyczących ich zakładów oraz rozmowami z ekspertami od obstawiania spotkań, przedstawicielami świata tenisowego oraz samymi zawodnikami, rozpoczęło się po jednym ze spotkań turnieju Orange Prokom Open 2007. Odbywał się on na kortach sopockiego SKT od 2001 roku i cieszył się dużą popularnością i renomą wśród tenisistów. W Trójmieście mogliśmy podziwiać takie gwiazdy jak Rafael Nadal (wygrał w Sopocie swój pierwszy turniej w karierze), Gael Monfils, Guillermo Coria czy Gustavo Kuerten.

Dziwna porażka Dawidienki

Nad morze bardzo lubił też przyjeżdżać Rosjanin Nikołaj Dawidienko. W 2007 r. był u szczytu kariery, na liście ATP zajmował bardzo wysokie 4. miejsce. W I rundzie łatwo rozprawił się z Rumunem Andreiem Pavelem. W kolejnej jego rywalem był przeciętny Argentyńczyk Martin Vassallo- Argeullo - wówczas numer 87. rankingu ATP. Dawidienko był zdecydowanym faworytem spotkania. Jednak w firmie bukmacherskiej Betfair jeszcze przed meczem lawinowo rosły zakłady na porażkę Dawidienki. O godz. 8 rano w dniu meczu kurs na jego zwycięstwo wynosił 1.20, o godz. 13 - 1.27, ale kiedy spotkanie wystartowało - o godz. 14.03 - wynosił już 2.44! Sześć minut po rozpoczęciu meczu system Betfair wysłał powiadomienie do ATP o podejrzanych zakładach.

Przebieg spotkania potwierdził, że coś może być nie tak. Rosjanin wygrał I seta 6:2, ale kurs na jego zwycięstwo wciąż był bardzo wysoki - wynosił 2,28! Drugiego seta Rosjanin przegrał 3:6, a w jego trakcie kilka razy prosił o przerwy medyczne - narzekał na uraz kostki oraz stopy. Przed trzecim decydującym setem kurs na wygraną Dawidienki wzrósł do 6,00. Po kilkunastu minutach Rosjanin poddał spotkanie przy stanie 1:3 w trzecim secie. Oficjalnie z powodu kontuzji.

- Już po pierwszym secie, w którym grałem przecież znakomicie, czułem, że z moją lewą stopą jest coś nie w porządku - tłumaczył się wówczas Dawidienko. - W przyszłym tygodniu czeka mnie turniej Masters Series w Montrealu, dlatego nie mogłem ryzykować poważniejszej kontuzji. Nie wiem, jak specjalnie oddać mecz. Wiem za to, że jeśli czujesz ból i nie jesteś w stanie dalej grać, wycofujesz się - podkreślał.

Betfair tuż po zakończeniu spotkania ogłosił, że - po raz pierwszy w historii! - unieważnia wszystkie zakłady przyjęte na ten mecz. W oświadczeniu napisano, że "zakłady zdecydowanie nie były sprawiedliwe". Na ten mecz postawiono łącznie 3,6 mln funtów. To 10 razy więcej niż na inne starcia na tym poziomie.

Podejrzane osoby kręciły się po obiekcie

Sprawa stała się bardzo głośna, dlatego ATP postanowiła wszcząć śledztwo, którego wyniki teraz zostały ujawnione. Jak całą sytuację wspomina ówczesny dyrektor sopockiego turnieju Ryszard Fijałkowski?

- Nie ukrywam, że był to dla nas duży cios wizerunkowy, bo cały świat mówił o tym, że na turnieju w Sopocie mogło dojść do ustawienia meczu. Oczywiście wcześniej też mówiło się o takich przypadkach, ale nigdy głównym "bohaterem" nie był tak słynny zawodnik jak Dawidienko - podkreśla Fijałkowski. - Pamiętam, że w trakcie turnieju zwróciliśmy uwagę na to, że na terenie obiektu kręci się sporo nieznanych nam, podejrzanych osób. Byli to obcokrajowcy, którzy próbowali nawiązać kontakt z różnymi zawodnikami czy trenerami. W miarę możliwości staraliśmy się im to utrudniać, ale wiadomo, że jeśli byłaby taka wola z obu stron, zawsze można spotkać się w ustronnym miejscu. Być może ludzie ci pracowali dla nieuczciwych bukmacherów? Przebieg meczu Dawidienki był dla nas dużym zaskoczeniem, pojawiło się sporo przesłanek, że coś mogło być nie tak. Jednak ostatecznie nic nikomu nie udowodniono i sprawa się rozmyła. Teraz znów jest o niej głośno - przyznaje były dyrektor sopockiego turnieju. I dodaje:

- Niewiele później podczas turnieju w Madrycie dwóch przedstawicieli ATP poprosiło mnie o rozmowę dotyczącą tych wydarzeń, trwała ona ponad godzinę. Potem do Polski przyjechali przedstawiciele rosyjskiej telewizji, którzy kręcili na ten temat materiał, udzieliłem im wywiadu. Ale co mogłem powiedzieć? Dowodów na ustawienie meczu nie miałem, nikt nikogo za rękę nie złapał, a obowiązuje przecież domniemanie niewinności - tłumaczy Fijałkowski.

Fibak nie wierzy, że mecz był ustawiony

W to, że mecz Dawidienki z Vassallo-Argeuello był ustawiony, nie wierzy Wojciech Fibak. Był on naocznym świadkiem tamtego spotkania.

- Ja na te wszystkie obecne doniesienia patrzę z bardzo dużą rezerwą, teraz wszyscy szukają taniej sensacji i afer nawet tam gdzie ich nie ma - mówi najlepszy polski tenisista w historii. - Trzeba pamiętać, że poddawanie meczów z powodu kontuzji, szczególnie w mniejszych turniejach, zdarza się w tenisie nagminnie. Wystarczy przypomnieć masowe krecze czołowych tenisistek przed rozpoczęciem tegorocznego Australian Open. A wracając do 2007 roku. Tuż po imprezie w Sopocie zaczynał się w Kanadzie i USA cykl turniejów Masters na kortach betonowych. Gdyby Dawidienko doszedł u nas do finału, miałby raptem kilkadziesiąt godzin aby przemieścić się do Montrealu i niemal prosto z samolotu musiałby wyjść na kort o zupełnie innej nawierzchni [w Sopocie grano na ziemi]. Być może uznał, że nie opłaca się walczyć za wszelką cenę o zwycięstwo w Sopocie, tym bardziej, że coś go bolało? Niestety w tenisie czasami tak bywa, trzeba wybierać priorytety i te mniejsze imprezy poświęcać na rzecz większych. Mogło być tak, że już przed meczem z Vassallo-Arguello zabukował bilet lotniczy do Montrealu na kolejny dzień i ta informacja wyciekła do nieuczciwych bukmacherów, dzięki czemu mogli oni przewidzieć wynik spotkania? Jednak nie wierzę, że Dawidienko był w zmowie z bukmacherami i w porozumieniu z nimi specjalnie przegrał mecz. To w jego przypadku nie miałoby najmniejszego sensu, on był wtedy na szczycie, zarabiał ogromne pieniądze, coś takiego nie było mu do niczego potrzebne - podsumowuje Fibak.

Dawidienko do dziś nie został ukarany (w 2014 r. zakończył karierę) i nic mu nie udowodniono, więc oficjalnie jego mecz z Vassallo-Argeullo był "czysty". Jednak nie wiadomo co wydarzy się po ujawnieniu wyników śledztwa ATP.
MTT:
Tytuły (8): US OPEN 2012 -debel, Sztokholm 2012, Australian Open 2013 - debel, Abu Dhabi 2014, Barcelona 2014, Australian Open 2016 - debel, Marsylia 2018, ATP Finals 2018 - debel

Finały (8): US OPEN 2013, Monte Carlo 2014, Umag 2014, Rotterdam 2015, Sydney 2016, US OPEN 2016 - debel, Winston-Salem 2018, US OPEN 2018 - debel
Awatar użytkownika
COA
Posty: 9272
Rejestracja: 22 lip 2011, 22:47

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: COA »

Afera w tenisie. Najbrudniejszy z podejrzanych meczów to ten w Sopocie w 2007....

Wszystko zaczęło się na początku sierpnia 2007 w Sopocie? Tak można wywnioskować z doniesień dziennikarzy BuzzFeed.com i BBC, którzy dotarli do tajnego raportu przygotowanego dla ATP.
W raporcie szeroko opisano sprawę meczu sopockiej imprezy z 2007 roku. Wówczas najwyżej rozstawiony z stawce Nikołaj Dawidienko niespodziewanie przegrał ze znacznie niżej notowanym Argentyńczykiem Martinem Vassallo-Arguello. Rosjanin wygrał pierwszą partię, w drugiej - mimo prowadzenia - uległ rywalowi, a w decydującym secie skreczował z powodu kontuzji stopy.

"Guardian" przypomina, że na Argentyńczyka stawiano znaczne sumy za pomocą platformy bukmacherskiej Befair także wtedy, gdy zdecydowanie przegrał pierwszego seta. Firma uznała, że schematy obstawiania był co najmniej dziwny, tak jakby zdecydowana większość wiedziała, że Dawidienko ten mecz przegra. Zakłady na ten mecz zostały unieważnione, firma wygranych nie wypłaciła.

BC przypomina, że później wszczęto śledztwo. Zawodnicy twierdzili, że nie utrzymywali kontaktu, ale w telefonie Vassallo-Arguello znaleziono numer do Rosjanina oraz SMS-y wysyłane przez Argentyńczyka do włoskiego oszusta specjalizującego się w zakładach.

Łącznie podejrzanych o udział w procederze jest 28 graczy, w tym 16, którzy w ostatnich latach byli w najlepszej "50" światowego rankingu.

Tenisowy wielki szlam

Dla mafii bukmacherskich z Włoch i Rosji mecze ustawiali zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu. ATP wiedziała, ale nic nie zrobiła - pisze o aferze Tadeusz Kądziela.

Radwańska na szwedzkiej czarnej liście z 2011 roku

Zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu brali udział w ustawianych meczach - donoszą dziennikarze serwisu BuzzFeed.com i BBC, którzy dotarli do tajnego raportu przygotowanego przez śledczych dla ATP. Zagraniczne media przypominają "czarną listę" podejrzanych tenisistów z 2011 roku. Są na niej Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot.Czytaj więcej .

Djoković jako 20-latek miał ofertę korupcyjną

Novak Djoković, numer jeden rankingu mężczyzn, przyznał na konferencji prasowej po pierwszym meczu Australian Open, że w 2007 roku proponowano mu porażkę w turnieju w Sankt Petersburgu. - Czułem się z tym fatalnie, bo nie chcę mieć z tym nic wspólnego -powiedział Serb.
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Ciąg dalszy następuje.

Lawina zakładów w pół godziny, mecz Polaka podejrzany. Afera dotarła do Australian Open

http://sport.tvn24.pl/tenis,115/mecz-ku ... 13473.html
W poniedziałek były australijski zawodnik Nick Lindahl, w 2010 roku zajmujący 187 miejsce na liście ATP, przyznał się przed sądem w Sydney do ustawienia meczu. Miało to miejsce w roku 2013, w niewielkiej imprezie - Toowoomba Futures Tournament. Niżej rozstawionemu graczowi Lindahl miał zaproponować, że celowo z nim przegra. Potem ponoć telefonował do wspólnika, by ten obstawił u bukmachera jego porażkę. Na koniec miał go instruować, jak wszystko zatuszować. Lindahl od roku przebywa w areszcie. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44259
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Robertinho »

Tenis. Zdyskwalifikowano sędziów, którzy pomagali obstawiać tenisowe mecze. Jak działał system?

http://www.sport.pl/tenis/1,64987,19602 ... xSportLink
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
Mario
Posty: 35179
Rejestracja: 03 sie 2011, 1:34

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Mario »

MTT bilans finałów (17-26)
W: Queen's Club 13, Monte Carlo 14, Australian Open 15, Nottingham 15, Chennai 16, Rio de Janeiro 17, Wiedeń 17, Acapulco 18, Madryt 18, Queen's Club 21, Cincinnati 21, Indian Wells 21, World Tour Finals 21, s-Hertogenbosch 22, Roland Garros 23, Astana 23, Hong Kong 24
F: Auckland 14, Miami 14, Roland Garros 14, Waszyngton 14, World Tour Finals 14, Rio de Janeiro 15, US Open 15, Estoril 16, Pekin 17, Rio de Janeiro 18, Monte Carlo 18, Rzym 18, Lyon 18, Metz 18, Hamburg 20, Madryt 21, St. Petersburg 21, Adelajda-2 22, Buenos Aires 22, Rio de Janeiro 22, Cincinnati 22, Astana 22, Rio de Janeiro 23, Bastad 23, Rio de Janeiro 24, Dubaj 24
Awatar użytkownika
Lucas
Moderator
Posty: 27011
Rejestracja: 04 cze 2014, 21:45

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Lucas »

Ustawił mecz z Majchrzakiem, nie zagra przez półtora roku
Spoiler:
http://www.tenisklub.pl/aktualnosci/swi ... tora-roku/
“I doubt about myself, I think the doubts are good in life. The people who don’t have doubts I think only two things: arrogance or not intelligence.”- Rafa Nadal

"There are other tournaments in which I would like to win. However, in the end, trophies are just pieces of metal. The main thing that I took from tennis is love. She will remain with me forever, and I am sincerely grateful for this “ - David Ferrer
Hankmoody
Posty: 6335
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:28

Re: Ustawianie meczów w tenisie.

Post autor: Hankmoody »

"Constant Lestienne, półfinalista challengera Pekao Szczecin Open został zdyskwalifikowany na siedem miesięcy za obstawianie meczów w zakładach bukmacherskich.
To kolejna kara dla Constanta Lestienne'a za przekroczenie zasad Tenisowego Programu Antykorupcyjnego. W maju 24-latek stracił dziką kartę do Rolanda Garrosa za zawarcie zakład u bukmachera na finał francuskiej lewy Wielkiego Szlema pomiędzy Stanem Wawrinką a Novakiem Djokoviciem.
- Podobnie jak wielu innych ludzi z mojego pokolenia, mam konto w internetowych zakładach bukmacherskich. Postawiłem 2,90 euro na zeszłoroczny finał Rolanda Garrosa. Wygrałem 1,40 euro - tak wówczas tłumaczył się Lestienne. Prawda jest jednak nieco inna.
Postępowanie Tennis Integrity Unit (TIU) wykazało, że w okresie od lutego 2012 do czerwca 2015, Francuz obstawił 220 meczów tenisowych poprzez kilka kont w serwisach bukmacherskich, jednak żaden z tych zakładów nie dotyczył jego meczu.
Na podstawie zasad TIU, powołanej przez władze męskiego i kobiecego tenisa organizacji, zajmującej się śledzeniem korupcji i ustawaniem spotkań w zawodowym tenisie - profesjonalni tenisiści nie mogą grać u bukmachera. Za swój występek 24-latek został ukarany siedmiomiesięczną dyskwalifikacją i grzywną w wysokości 10 tys. dolarów. Zawieszenie może zostać skrócone o połowę, o ile Francuz nie popełni więcej wykroczeń dotyczących Tenisowego Programu Antykorupcyjnego.
W ubiegłym tygodniu Lestienne doszedł do półfinału challengera ATP w Szczecinie, dzięki czemu wskakując w poniedziałek na 164. miejsce poprawił swoją życiówkę w rankingu singlistów. Francuz pojawił się także w zawodach w Metz, ale właśnie ze względu na dyskwalifikację nie przystąpił do meczu w decydującej rundzie eliminacji."
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości