Sporty motorowe

Pozostałe dyscypliny sportu.
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

MotoGP: FIM opublikowała prowizoryczny kalendarz na 2012

Obrazek

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) opublikowała w środę prowizoryczny kalendarz MotoGP na sezon 2012 - rozpocznie się w kwietniu w Katarze, zakończy w listopadzie w Walencji.

08.04 GP Kataru Doha/Losail
29.04 GP Hiszpanii Jerez de la Frontera
06.05 GP Portugalii Estoril
20.05 GP Francji Le Mans
03.06 GP Katalonii Catalunya
17.06 GP Wielkiej Brytanii Silverstone
30.06 GP Holandii Assen
08.07 GP Niemiec Sachsenring
15.07 GP Włoch Mugello
29.07 GP USA Laguna Seca
19.08 GP Indianapolis Indianapolis
26.08 GP Czech Brno
16.09 GP San Marino Misano
30.09 GP Aragonii Motorland
14.10 GP Japonii Motegi
21.10 GP Malezji Sepang
28.10 GP Australii Phillip Island
11.11 GP Walencji Ricardo Tormo
http://www.sportowefakty.pl/moto/2011/1 ... z-na-2012/
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Spełnia marzenia i zmierza do F1

Obrazek

Kuba Giermaziak, choć regularnie jeździł w tym sezonie po torach Formuły 1, wie, że do królowej sportów motorowych ma jeszcze daleko. Sukcesy w Porsche Supercup sprawiają jednak, że jest coraz bliżej spełnienia marzeń.

Narzekanie to moja specjalność – mówi o sobie Kuba. – Kiedy wszyscy się cieszą z mojego dobrego wyniku, ja zawsze uważam, że mogło być lepiej. Nawet jak wygrałem w tym roku na Spa, to nie byłem do końca zadowolony, bo wiedziałem, że gdyby wyścig trwał o jedno okrążenie dłużej, to pewnie nie udałoby się zwyciężyć. Trzecie miejsce w klasyfi kacji końcowej Porsche Supercup to oczywiście fajny sukces, ale dopierowygranie tej imprezy będzie czymś wielkim – podkreśla 21-letni kierowca w barwach polskiego VERVA Racing Teamu. Pewny siebie, inteligentny i bystry, a przy tym na tyle pokorny, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele ma jeszcze do zrobienia. Cechuje go także największy sprzymierzeniec zdolnego sportowca. Wielka ambicja.

Wróg łyżwiarstwa figurowego

Kuba jest człowiekiem wesołym i wyjątkowo gadatliwym. A mówi ciekawie, z pasją. Zaczęliśmy oczywiście od Rober-ta Kubicy. – Miałem okazję go spotkać na torze Poznań, kiedy byłem bardzo młody. On już wtedy ścigał się za granicą, był gwiazdą dla wszystkich młodych kartingowców w Polsce. Ale dopóki sam nie zacząłem się ścigać w seriach juniorskich na wysokim poziomie, jak Formuła Renault, nie potrafi łem docenić tego, jak dobrym jest kierowcą. Dopiero po pierwszych kilku startach zrozumiałem, jak ciężko trzeba pracować, żeby mieć takie wyniki jak on. Kuba uwielbia sport nie tylko jako kierowca wyścigowy, ale też zwykły kibic. Ulubione dyscypliny do oglądania? – Na pewno piłka nożna. Co jeszcze? Jestem patriotą i gdziekolwiek startują nasi, staram się ich oglądać – Adama Małysza, Otylię Jędrzejczak, Justynę Kowalczyk. Podczas igrzysk olimpijskich, szczególnie letnich, potrafi ę przesiedzieć cały dzień przed telewizorem, oglądając wszystko, jak leci. Wiem, że tam rywalizują najlepsi sportowcy, i sprawia mi przyjemność oglądanie ich w akcji, nawet w sportach, które tak naprawdę mnie nie obchodzą. Jestem w stanie obejrzeć każdą dyscyplinę, łącznie z curlingiem chodem, a nawet pływaniem synchronicznym. Tylko nie łyżwiarstwo figurowe, na to nie mogę patrzeć. To chyba nie dziwi, biorąc pod uwagę sporty, które uprawia profesjonalnie i dla przyjemności. – Uwielbiam jeździć na motorze crossowym, ale już od dawna nie miałem okazji na nim siedzieć. Jest to mimo wszystko niebezpieczny sport. Poza tym lubię narty, paintball oraz sporty.

Alkohol mu nie smakuje


Fascynację motoryzacją odziedziczył po ojcu. Najpierw były samochody, a dopiero później sport samochodowy. Zawsze na pierwszym planie. Nauka? – Nigdy nie miałem problemów z przejściem do następnej klasy, ale ze względu na mój sport i usposobienie, nie byłem też uczniem, który codziennie był w szkole. Maturę mam, pół roku byłem na akademii ekonomicznej, ale nie dojrzałem horyzontów, które mógłbym w ten sposób poszerzyć – mówi szczerze Giermaziak. Rozrywki? – Od 16. roku życia profesjonalnie uprawiałem sport i czasu na coś innego nie było już za wiele. Nie wychodziłem z kolegami do baru na piwo w weekendy. W ogóle nie piję alkoholu. Nie dlatego, że jestem taki porządny. Jak miną lata gdzieś między 14. a 18. rokiem życia, kiedy ciągnie do różnych używek bardziej niż jest to warte, to potem już nie ma na to czasu. Ja oprócz tego, że startuję w wyścigach, mam też swój warsztat i codziennie normalnie chodzę do pracy. W weekendy się ścigam, mam testy lub inne zajęcia. A alkohol zupełnie mi nie smakuje.

Krytyka go nie rusza

Alkoholu w życiu Giermaziaka zatem nie ma, ale nie rozstaje się ze swoim telefonem. Uwielbia komunikować się ze światem – jest z tego pokolenia, które swobodnie używa wszystkich najnowszych gadżetów, jak na przykład i-Pada. Co trzyma na swoim tablecie? – Głównie gry, bo to była kiedyś moja pasja. Miałem taki okres w swoim życiu, kiedy przestałem się ścigać w kartingu, że pochłonęły mnie właśnie gry komputerowe. Nie był to nałóg, tylko potrzeba rywalizacji. Moja ulubiona gra to taka strzelanka Counter Strike. Bardzo długo w to grałem, z różnymi sukcesami. Teraz mam na i-Padzie więcej muzyki. Różnej. Kiedyś słuchałem tylko Iron Maiden i do dziś jestem wielkim fanem tego zespołu, ale teraz wolę trochę lżejsze utwory. Nawet zwykły pop, choćby Rihanna. Słucham tego, co lubię. Jeśli ktoś mi mówi, że puszczanie czegoś to jest wiocha, nie zwracam na to uwagi. Ogólnie niekonstruktywna krytyka mnie zupełnie nie rusza. Mogę czytać wszystkie fora internetowe, na których ludzie często piszą niemiłe rzeczy o mnie. Prawdziwe lub mniej prawdziwe. Jeśli jest się obiektywnym wobec samego siebie, to się człowiek takimi rzeczami nie przejmuje.

Czytał Pottera i się nie wstydzi

Na szczęście Giermaziak nie utonął w cyfrowym świecie i lubi także stare dobre rozrywki „analogowe", co w jego wieku jest rzadkością. – Uwielbiam książki. Największe wrażenie wywarła na mnie opowieść Briana Lumleya „Nekroskop". Taki delikatny horror o wampirach. Nie jest jednak tak, że lubię jakiś jeden konkretny gatunek literacki, filmowy czy muzyczny. Czytam to, co mi się podoba. Przeczytałem całą serię o Harrym Potterze i się tego nie wstydzę. Podobało mi się. Lubię Harlana, Cobena. Takie sensacyjne thrillery, trochę detektywistyczne... Książką, do której wracałem kilka razy, była biografia Jana Zumbacha, naszego lotnika z II wojny światowej. Chociaż nie lubię książek historycznych. Nigdy nie byłem humanistą. Raczej mam ścisły umysł. Jest jedna osoba, która szczególnie imponuje Kubie. – To mój ojciec. Sportowe sukcesy w 99 procentach zawdzięczam właśnie jemu. Nie chodzi tylko o to, że wspierał mnie finansowo, ale o to, że nauczył mnie upartego dążenia do celu i tego, że jeśli chce się mieć wynik w czymkolwiek, to trzeba ciężko pracować.

Perfekcjonista

A to, że Kuba jest bardzo pracowity, nie pozostawia żadnych wątpliwości. To taki typ człowieka, na którego praca potrafi działać... odprężająco. Nawet gdy jakimś cudem trafi mu się wolny dzień! – Wtedy jadę do warsztatu i grzebię przy swoim samochodzie, bo oprócz tego, że się ścigam, jestem też pasjonatem motoryzacji. Dwa miesiące temu kupiłem samochód, a jeszcze nim nie jeździłem, bo cały czas go udoskonalam. Nie mówię oczywiście, że naprawianie auta 12 godzin to spełnienie moich marzeń, ale kilka godzin majsterkowania to coś, przy czym po prostu odpoczywam. Wtedy wyłączam telefon i po prostu robię to, co lubię.
http://www.przegladsportowy.pl/Inne-dys ... 1,352.html
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Rajd Dakar 2012 w liczbach

Obrazek

Do rozpoczęcia Rajdu Dakar zostało już tylko parę dni. Dlatego postanowiliśmy przedstawić krótką statystykę, czyli legendarny maraton 2012 w cyfrach i liczbach.

4: liczba tytułów do zdobycia w Dakar Rally 2012 (motocykle, quady, samochody osobowe i ciężarówki).

7: największe liczba zwycięstw jednej kategorii. Rekord należy do Vladimira Chagina, który siedmiokrotnie triumfował w Dakarze w klasie ciężarowej.

9: rekordowa liczba zwycięstw w Dakarze. Stéphane Peterhansel wygrał sześć razy na motocyklu i trzy razy na pokładzie samochodu.

14: liczba dni wyścigowych. Dakar 2012 odbywał się bezie w dniach 1-15 stycznia.

27: liczba krajów odwiedzanych przez Dakar od samego początku (łącznie z tegorocznym debiutanetm - Peru).

20, 3, 5: wiek w latach, miesiącach i dniach z najmłodszego zawodnika> Jest nim Argentyńczyk Lucas Bonetto (quady).

50: liczba narodowości w Dakar 2012.

71, 3, 19: wiek w latach, miesiącach i dniach najstarszego zawodnika w rajdzie. Jest nim Francisco Claudio Regunaschi (samochody osobowe).

133: liczba francuskich zawodników, którzy stanowią najliczniejszą narodowość (18 procent wszystkich zawodników).

190: liczba krajów, w których transmitowany będzie Rajd Dakar (będą nadawane łącznie przez 70 nadawców TV).

210: liczba pojazdów używanych przy codziennej organizacji rajdu (40 samochodów, 11 helikopterów, 12 samolotów, 55 samochodów ciężarowych, 5 autobusów, itp.).

260: liczba akredytowanych dziennikarzy (+ 1800 akredytowanych przedstawicieli mediów - np. technicy).

450: pojemność w centymetrach sześciennych - maksymalna pojemność silników motocykli biorących udział w rajdzie. Po raz pierwszy w tym roku nałożono ten limit.

742: liczba zawodników biorących udział w rajdzie.

980: liczba członków assistance.

1 200: szacowana łączna godzin transmisji z Rajdu Dakar.

1978: premiera Dakaru. Rajd rozpoczął się 26 grudnia tego roku a datowany jest na 1 stycznia 1979 roku.

8 373: liczba kilometrów etapowych z Mar del Plata (Argentyna) do Limy (Peru) w tym 4 406 km odcinków specjalnych dla motocykli i 4 191 km OSów dla samochodów.

302 703: liczba fanów Dakaru na oficjalnej profilu na Facebooku.

510 000: w dolarach, dotacja wypłacana przez Dakar w ciągu czterech lat Fundacji Un Techo Para Mi País.

710 000: w euro, kwoty przeznaczone w ciągu siedmiu lat działania projektów Dakar - dla promocji ochrony środowiska we wschodnim Senegalu.

5 000 000:
liczba widzów, którzy na żywo oglądali zmagania zawodników podczas Dakaru 2011.

73 500 000:
liczba odsłon na stronie internetowej http://www.dakar.com podczas edycji 2011.

280 000 000: w dolarach, szacunkowy zysk dla Argentyny z Dakaru 2011.

1 000 000 000: liczba widzów, którzy obejrzeli Dakar w 2011 roku.
http://www.sportowefakty.pl/moto/2011/1 ... -liczbach/
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Rajd Dakar: 21 Polaków na listach startowych
Spoiler:
http://www.przegladsportowy.pl/Inne-dys ... 1,352.html
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

MotoGP: Wypadek Haydena na treningu

Mistrz świata w motocyklowej klasie MotoGP z 2006 roku Amerykanin Nicky Hayden miał na treningu na torze w Kentucky wypadek. Doznał złamania dwóch żeber oraz zwichnięcia barku.

Na początku przyszłego roku 30-letni zawodnik przejdzie dokładne badania w jednej z klinik w Kalifornii. Przedstawiciele teamu Ducati poinformowali, że przerwa w treningach może potrwać kilka tygodni.

Do wypadku doszło na pierwszym treningu po przerwie, podczas której Hayden leczył poważną kontuzję jakiej doznał w Walencji 6 listopada w wyścigu o Grand Prix Hiszpanii. Po złamaniu nadgarstka, motocyklista przez prawie sześć tygodni miał rękę w gipsie.

- Trenowałem na prywatnym torze w pobliżu domu, wcale nie jechałem bardzo szybko. Mam nadzieję, że kontuzja nie jest groźna i szybko wrócę do zdrowia - przyznał Hayden, który w sezonie 2011 uplasował się w mistrzostwach świata na ósmej pozycji.
http://www.sportowefakty.pl/moto/2011/1 ... -treningu/
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
DUN I LOVE
Administrator
Posty: 171253
Rejestracja: 14 lip 2011, 22:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rajdy Samochodowe

Post autor: DUN I LOVE »

Kapitalnie w Rajdzie Dakar spisuje się Krzysztof Hołowczyc. Polak po 2 etapach jest 4, a do lidera traci 3,5 minuty. Adam Małysz jedzie troszeczkę gorzej. Zajmuje 48 miejsce, ze stratą aż 90 minut do prowadzącego Nassera Saleha Al-Attiyaha.

E:
Hołek zdążył już być liderem, ale po ostatnim etapie spadł na 4 miejsce. Nowym #1 został Stephane Peterhansel.

Generalka po 4 etapach:
1. Stephane Peterhansel (Francja/Mini) 9:43.20
2. Giniel de Villiers (RPA/Toyota) strata 5.41
3. Nani Roma (Hiszpania/Mini) 6.44
4. Krzysztof Hołowczyc (Polska/Mini) 8.10
5. Robby Gordon (USA/Hummer) 16.23
6. Leonid Nowicki (Rosja/Mini) 26.25
MTT - tytuły (27)
2021 (4) Sankt Petersburg, Moskwa, IO Tokio, Gstaad, 2020 (2) US Open, Auckland, 2019 (4) Tokio, Halle, Australian Open, Doha, 2017 (1) Cincinnati M1000, 2016 (1) Sankt Petersburg, 2015 (1) Rotterdam, 2013 (3) Montreal M1000, Rzym M1000, Dubaj, 2012 (1) Toronto M1000, 2011 (4) Waszyngton, Belgrad, Miami M1000, San Jose, 2010 (2) Wiedeń, Rotterdam, 2009 (2) Szanghaj M1000, Eastbourne, 2008 (2) US Open, Estoril

MTT - finały (35)
2023 (3) Waszyngton, Indian Wells M1000, Buenos Aires, 2022 (3) Wimbledon, Miami M1000, Australian Open, 2021 (4) San Diego, Wimbledon, Halle, Genewa, 2020 (2) Paryż-Bercy M1000, Acapulco, 2019 (2) Kitzbuhel, Genewa, 2018 (3) Sankt Petersburg, Stuttgart, Marsylia, 2017 (2) Sztokholm, Indian Wells M1000, 2016 (2) Newport, Rotterdam, 2015 (1) Halle, 2014 (1) Tokio, 2013 (2) Basel, Kuala Lumpur, 2011 (3) WTF, Cincinnati M1000, Rzym M1000, 2010 (2) Basel, Marsylia, 2009 (4) WTF, Stuttgart, Wimbledon, Madryt M1000, 2008 (1) WTF
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Hołek wygrał wczorajszy etap Dakaru i awansował na 2. miejsce. Szkoda, że Przygoński musiał się wycofać. :/ Mam nadzieję, że w przyszłym roku wreszcie szczęście mu dopisze i powalczy o czołowe lokaty.
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Krzysztof Hołowczyc odrobił trzy i pół minuty

Obrazek

Na ósmym etapie Rajdu Dakar z Copiapo do Antofagasty (722 km z czego 477 km odcinka specjalnego) Krzysztof Hołowczyc zajął trzecie miejsce za Nanim Romą i Robby'm Gordonem. Amerykanin wyprzedził Polaka w klasyfikacji generalnej, ale ten odrobił trzy i pół minuty straty do lidera Stephane'a Peterhansela.

Po pustynnych wydmach dookoła Copiapo w poniedziałek kierowcy jechali po zupełnie innej nawierzchni, choć wciąż zmagali się z Atakamą. Szutrowa droga była gęsto usłana kamieniami, na które trzeba było bardzo uważać. Przekonał się o tym już na początku odcinka specjalnego Nasser Al-Attiyah, który musiał wymienić na trasie koło w swoim hummerze i na wstępie stracił kilkanaście minut. Potem jechał najszybszym tempem z czołówki, ale i tak przyjechał na metę ponad osiem minut za Romą.

Walka o pierwsze trzy miejsca rozegrała się w poniedziałek właśnie między jadącymi mini Hiszpanem i Hołowczycem, a Gordonem, drugim z kierowców hummera. Nani objął prowadzenie w połowie trasy i nie oddał go aż do końca utrzymując ok. dwuminutową przewagę nad Hołowczycem. Prawdziwy popis na drugiej części OS-u był dziełem Amerykanina, który w pewnym momencie tracił już ponad cztery minuty, by ostatecznie wpaść na metę zaledwie pięć sekund za zwycięzcą.

Hołowczyc stracił do Romy 2 min. 4 s., ale za to wyprzedził o 3 min. 34 s. czwartego na mecie odcinka Francuza Stephane Peterhansela. Lider rajdu trzymał się przez większość dnia tuż za tylnym kołem Polaka, ale stracił cenne minuty na ostatnich kilometrach.

W klasyfikacji generalnej Peterhansel prowadzi 7 min. 36 s. przed Gordonem, który w poniedziałek wyprzedził Hołowczyca (strata 7 min. 48 s.). Czwarty jest Roma, który ma 12 min i 27 s. straty do lidera. Najprawdopodobniej między tymi czterema kierowcami rozstrzygnie się zwycięstwo w rajdzie. Piąty Giniel De Villiers, zwycięzca z 2009 r., traci już ponad pół godziny, a szósty Al-Attiyah, który broni wygranej sprzed roku - ponad 45 minut.

Wśród motocyklistów trzęsienie ziemi. Prowadzący do tej pory w rajdzie Francuz Cyril Despres, podobnie jak Al-Attiyah, miał problemy na początku odcinka specjalnego i stracił blisko dziesięć minut, a etap skończył jako piąty. Wygrał Marc Coma. To czwarte zwycięstwo etapowe Hiszpana w tegorocznym rajdzie. Dzięki niemu wyprzedził Despresa w klasyfikacji generalnej ale różnica między dwoma motocyklistami KTM to zaledwie 1 min. 26 s.

24. miejsce zajął w poniedziałek Jacek Czachor. Polak powoli przesuwa się w klasyfikacji generalnej i obecni jest 16. Awansopwał też Marek Dąbrowski, który był 38. na etapie (blisko godzinę za Comą), a w klasyfikacji generalnej zajmuje 35. miejsce. Obaj jadą z kontuzjami. Czachor kilka dni temu stłukł nadgarstek, a Dąbrowski dwa dni wcześniej zwichnął kolano.

Dużego pecha miał Łukasz Łaskawiec. W zeszłym roku zajał w debiucie trzecie miejsce. W tym najpierw jego quada nie dopuszczono do rywalizacji, bo był zbyt przebudowany w stosunku do wersji fabrycznej. Polak pojechał w rajdzie i na etapach radził sobie doskonale, ale w poniedziałek miał wypadek. Pękła piasta, stracił koło i został przetransportowany helikopterem na biwak. Według informacji RMF Caroline Team nie odniósł poważnych obrażeń, ale jego quad nie nadaje się już do jazdy.
http://www.sport.pl/moto/1,78202,109366 ... _trzy.html
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

MotoGP w telewizji Polsat

Obrazek Obrazek

Przez najbliższe pięć lat zawody MotoGP transmitowane będą przez telewizję Polsat w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Sport News

Polsat Sport nabył prawa do pokazywania MotoGP przez najbliższe pięć lat. Przez ostatnie 3 sezony wyścigi te pokazywane były przez SportKlub, wcześniej prawa do nich miał Eurosport. Zawody w Polsacie komentować będą: Andrzej Borowczyk, Michał Fijałkowski i Grzegorz Jędrzejewski.

- Bardzo się cieszę że MotoGP trafiło do naszych kanałów. Udało nam się nabyć świetny produkt, który będzie pokazywany w najpopularniejszym polskim kanale sportowym. Skompletowaliśmy zespół z najlepszymi komentatorami i ekspertami w Polsce. Będziemy dążyć do tego, aby MotoGP miało taką siłę medialną jak wyścigi F1 - powiedział dyrektor ds. sportu w Telewizji Polsat Marian Kmita.

Kalendarz MotoGP na sezon 2012:
1. Katar (nocne) Losail 08.04
2. Hiszpania Jerez 29.04
3. Portugalia Estoril 06.05
4. Francja Le Mans 20.05
5. Katalonia Catalunya 03.06
6. Wielka Brytania Silverstone 17.06
7. Holandia (sobota) Assen 30.06
8. Niemcy Sachsenring 08.07
9. Włochy Mugello 15.07
10. Stany Zjednoczone Laguna Seca 29.07
11. Indianapolis Indianapolis 19.08
12. Czechy Brno 26.08
13. San Marino Misano 16.09
14. Aragonia Motorland 30.09
15. Japonia Motegi 14.10
16. Malezja Sepang 21.10
17. Australia Phillip Island 28.10
18. Walencja Ricardo Tormo 11.11
http://www.sportowefakty.pl/wyscigi-mot ... zji-polsat
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

MotoGP zmienia format kwalifikacji

Obrazek Obrazek

Od przyszłego sezonu mistrzostwa MotoGP zyskają całkowicie nowy format kwalifikacji, który ma za zadanie poprawić emocje i zmotywować kierowców do szybkiej jazdy już od pierwszych treningów.

W kolejnym sezonie zawodnicy będą mieli nadal do dyspozycji trzy, 45-minutowe sesje treningowe, jednak według nowego rozporządzenia, pierwsze pół godziny obecnych kwalifikacji - z reguły i tak wykorzystywane na przygotowania do wyścigu - stanie się czwartym treningiem, z którego rezultaty nie będą w ogóle brane pod uwagę podczas ustalania pozycji startowych.

Kwalifikacje zostaną podzielone na dwa, piętnastominutowe bloki. Q1 rozpocznie się dziesięć minut po zakończeniu czwartego treningu, a Q2 dziesięć minut po finiszu Q1. Dziesięciu najszybszych zawodników z trzech treningów (wyznacznikiem będzie zsumowany czas rezultatów) awansuje bezpośrednio do Q2. Pozostali będą uczestniczyć w Q1, z którego dwóch najszybszych motocyklistów uzyska awans do Q2, a reszta zajmie na starcie pozycje od 13 w dół. Q2 zadecyduje o ustawieniu na pierwszych dwunastu polach startowych.

Nowy format kwalifikacji ma obowiązywać wyłącznie w MotoGP.

Dodatkowo oczekuje się, że na starcie przyszłego sezonu ustawi się dwanaście prototypowych motocykli, po cztery z Hondy, Yamahy i Ducati, a resztę stawki będą stanowić maszyny kategorii CRT.
http://www.sportowefakty.pl/formula-1/3 ... alifikacji
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Ford wycofuje się z rajdowych mistrzostw świata

ObrazekObrazek

Zespół Forda wycofuje się z końcem roku z udziału w rajdowych mistrzostwach świata (WRC) z powodu problemów ekonomicznych - poinformował amerykański producent aut na swojej stronie na Facebooku.

- Będzie lepiej dla przedsiębiorstwa i marki Ford jeśli zmniejszymy nasze zaangażowanie w mistrzostwa świata - wyjaśnił wiceprezes Forda do spraw marketingu i sprzedaży w regionie europejskim Roelant de Waard, cytowany przez niemiecką agencję SID. Jak dodał decyzja "nie należała do łatwych".

Z powodu problemów ekonomicznych amerykańskiego producenta ekipa fabryczna nie wystąpi w przyszłorocznych mistrzostwach świata, ale Ford będzie nadal wspierał swego partnera w WRC, stajnię M-Sport, dostarczając jej samochody i silniki.

Kierowcy Forda, Fin Jari-Matti Latvala i Norweg Petter Solberg, zajmują obecnie odpowiednio trzecie i piąte miejsce w mistrzostwach świata 2012, których zwycięzcą, po raz dziewiąty z rzędu, został już Francuz Sebastien Loeb.

Drugi co do wielkości amerykański producent samochodów zanotował w pierwszej połowie bieżącego roku znaczny, 19-procentowy spadek sprzedaży, szczególnie odczuwalny w Europie.
http://www.sportowefakty.pl/rajdy-samoc ... stw-swiata
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Ktoś wpadł na genialny pomysł pokazywania wyścigów motocyklowych w jakości SD tylko na Polsacie Sport News. Rozumiem, że w Polsce nie jest to popularny sport, ale jak na HD nie leci nic ciekawego, to niektórzy by sobie motory pooglądali w dobrej jakości, a nie w SD z początku lat 90-tych. :P
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Zwycięstwo Giermaziaka w Petit Le Mans!

Obrazek Obrazek

Polski kierowca do spółki z Mario Farnbacherem i Henrique Cisnerosem odnieśli zwycięstwo w swojej klasie podczas wyścigu Petit Le Mans

Wyścig Petit Le Mans rozgrywany był na dystansie 1600 kilometrów. Kuba Giermaziak reprezentował barwy zespołu NGT Motorsport dla którego ścigali się również Mario Farnbacherem oraz Henrique Cisnerosem. Cała trójka przejechała swoje okrążenia bardzo równo i dzięki temu udało się wygrać w klasie samochodów GTC. Warto również dodać, że polski kierowca wykręcił najlepsze okrążenie w porównaniu do swoich partnerów z zespołu.

- No i po wszystkim... Po najdłuższych 10 godzinach w moim życiu świętujemy zwycięstwo. Wyścig okazał się piekielnie trudny, ale mimo to udało nam się wygrać z dość sporą przewagą. Mieliśmy niesamowite tempo oraz zdecydowanie najlepszy "pakiet" kierowców. Wszyscy spisali się znakomicie, pomimo małych trudności z tankowaniem udało nam się wygrać - napisał Giermaziak na swoim profilu społecznościowym "Facebook".
http://www.sportowefakty.pl/wyscigi-sam ... it-le-mans
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Cortese pierwszym mistrzem świata w klasie Moto3

Obrazek Obrazek

Niemiec Sandro Cortese (KTM) zdobył w niedzielę pierwszy tytuł mistrza świata w klasie Moto3, która zastąpiła w tym roku klasę 125 ccm.

22-letni motocyklista zwyciężył w wyścigu o Grand Prix Malezji na torze Sepang, 15. z 17 eliminacji w tym sezonie.

Na dwa starty przed końcem rywalizacji Niemiec ma w dorobku 280 punktów, a 207 zgromadził drugi w klasyfikacji Hiszpan Luis Salom (Kalex), który w Malezji był czwarty.

Cortese pochodzi z Ochsenhausen, a pierwszy start w klasie 125 ccm odnotował w 2006 roku. W niedzielę odniósł szóste zwycięstwo w karierze, w której dziewięciokrotnie zdobywał pole position i 24 razy stawał na podium zawodów z tego cyklu. Poprzedni sezon zakończył na trzecim miejscu.

Najbliższa eliminacja MŚ - GP Australii odbędzie się na torze na Phillip Island 28 października. Natomiast rywalizację zamknie 11 listopada GP Walencji.

Wyniki GP Malezji w Moto3:
1. Sandro Cortese (Niemcy/KTM) 40.54,123
2. Zulfahmi Khairuddin (Malezja/KTM) 40.54,151
3. Jonas Folger (Niemcy/Kalex) 40.54,370
4. Luis Salom (Hiszpania/Kalex) 41.02,626
5. Miguel Oliveira (Portugalia/Honda) 41.02,797
6. Danny Kent (W.Brytania/KTM) 41.03,458

Klasyfikacja MŚ w Moto3 (po 15 z 17 eliminacji):
1. Sandro Cortese (Niemcy/KTM) 280 pkt - mistrz świata
2. Luis Salom (Hiszpania/Kalex) 207
3. Maverick Vinales (Hiszpania/Honda) 199
4. Alex Rins (Hiszpania/Honda) 128
5. Romano Fenati (Włochy/Honda) 126
6. Danny Kent (W.Brytania/KTM) 118
http://www.sportowefakty.pl/wyscigi-mot ... asie-moto3
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Rossi: MotoGP musi się zmienić

Obrazek Obrazek

Valentino Rossi nawołuje do poczynienia zmian w serii MotoGP, która jest jego zdaniem w najsłabszej kondycji, od czasu gdy przed dwunastoma laty dołączył w jej szeregi.

- Moim zdaniem musimy wiele zmienić z myślą o przyszłości, ponieważ w tym momencie MotoGP jest w najgorszym momencie, od kiedy tu jestem. Wieje nudą, ponieważ wyścigi są po prostu nie takie jak powinny. Rzućcie tylko okiem na Moto3 i Moto2. Tam rywalizacja jest fantastyczna. Później w telewizji pojawia się przekaz z MotoGP i trudno przy nim nie zasnąć. Musimy odmienić produkt, jaki serwujemy fanom. Sam poziom jest fantastyczny, motocykle i zawodnicy to także najwyższa półka, ale wszystko jest być może zbyt perfekcyjne - powiedział Włoch w wywiadzie z BBC.

Pomimo gorzkich słów o kondycji mistrzostw, Rossi po raz kolejny dał do zrozumienia, że będzie brał udział w mistrzostwach do chwili, w której nie straci entuzjazmu płynącego ze ścigania. - Kiedy masz dwadzieścia lat, w twojej głowie siedzi zupełnie co innego niż pod czupryną trzydziestolatka. Wtedy czujesz, że jesteś już stary, ale na szczęście prawda wygląda nieco inaczej, szczególnie na motocyklach, których wyścigi nie należą do kategorii ekstremalnych. Dzięki temu przez dłuższy czas możesz utrzymywać szczytowy poziom. Kiedy zbliża się weekend Grand Prix, to zawsze bardzo się cieszę i nie mogę doczekać się wskoczenia na motocykl. Dopóki będzie dawało mi to frajdę, pozostanę w sporcie. Gdy coś się zmieni, to będzie już po wszystkim.
http://www.sportowefakty.pl/moto/318982 ... ie-zmienic
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Ben Spies przeszedł operację barku

Obrazek Obrazek

Ben Spies przeszedł pomyślnie operację nastawienia kontuzjowanego barku, jednak Yamaha potwierdziła, że Amerykanin nie będzie w stanie powrócić do ścigania przed końcem obecnego sezonu.

W oświadczeniu japońskiego zespołu możemy przeczytać, że chirurdzy pracowali nad rekonstrukcją więzadła kruczo-obojczykowego oraz stawu barkowo-obojczykowego, przy pomocy drutów utrzymujących optymalne położenie tkanek. Nie ulega wątpliwości, że Spies dojdzie do pełnej sprawności, jednak stanie się to nie wcześniej niż w połowie grudnia, co oznacza, że GP Malezji było dla niego ostatnim występem dla Yamahy, bowiem od przyszłego sezonu Amerykanin dołączy do juniorskiej ekipy Ducati.

Yamaha zapowiedziała, że ogłosi nazwisko zastępcy Spiesa na rundę w Walencji, tuż po Grand Prix Australii, które w ten weekend odbywa się na torze Phillip Island.
http://www.sportowefakty.pl/moto/319103 ... acje-barku
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Max Biaggi kończy ze ściganiem się na motocyklach

Obrazek Obrazek

Max Biaggi, dwukrotny mistrz świata w superbike'ach (2010 i 2012), ogłosił w środę, że po tym sezonie kończy ściganie się na motocyklach. 41-letni Włoch poinformował o tym na konferencji prasowej.

- Postanowiłem odejść na emeryturę w szczycie kariery, kiedy znów jestem mistrzem świata. Czas na zmianę, po 20 latach startów w wyścigach. Zamierzam jednak kontynuować współpracę ze swoim teamem Aprilia, ale już w innej formie. Na szczegóły jeszcze za wcześnie - poinformował Max Biaggi, czterokrotny mistrz świata w motocyklowej klasie 250 ccm z lat 1994-97.

Po tych sukcesach przeniósł się do najwyższej klasy - 500 ccm, w której dwukrotnie kończył sezon na drugim miejscu w stawce - 1998 i 2001. Podobnie było w roku 2002, gdy "królewską" rywalizację przemianowano na MotoGP. Odniósł w sumie 42 zwycięstwa, z czego najwięcej 29 w 250 ccm oraz po 13 w dwóch pozostałych.

Przeniósł się potem do wyścigów superbike'ów, w których stawał na najwyższym stopniu podium 21 razy.
http://www.sportowefakty.pl/wyscigi-mot ... otocyklach
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Klasyfikacja końcowa MŚ 2012 w klasie Moto3:

1. Sandro Cortese (Niemcy/KTM) 325 pkt
2. Luis Salom (Hiszpania/KTM) 214
3. Maverick Vinales (Hiszpania/Honda) 207
4. Danny Kent (W.Brytania/KTM) 154
5. Alex Rins (Hiszpania/Honda) 141
6. Romano Fenati (Włochy/Honda) 136
Ostatnio zmieniony 11 lis 2012, 18:34 przez Sempere, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Klasyfikacja końcowa MŚ 2012 w klasie Moto2:

1. Marc Marquez (Hiszpania/Honda) 324 pkt
2. Pol Espargaro (Hiszpania/Honda) 268
3. Andrea Iannone (Włochy/Honda) 193
4. Thomas Luethi (Szwajcaria/Honda) 190
5. Scott Redding (W.Brytania/Honda) 161
6. Mika Kallio (Finlandia/Honda) 128
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Sporty motorowe

Post autor: Sempere »

Klasyfikacja końcowa MŚ 2012 w klasie MotoGP:

1. Jorge Lorenzo (Hiszpania/Yamaha) 350 pkt
2. Dani Pedrosa (Hiszpania/Honda) 332
3. Casey Stoner (Australia/Honda) 254
4. Andrea Dovizioso (Włochy/Yamaha) 218
5. Alvaro Bautista (Hiszpania/Honda) 178
6. Valentino Rossi (Włochy/Ducati) 163
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości