Startowe w turniejach ATP

Obrazek
jonathan
Posty: 6546
Rejestracja: 01 sie 2011, 19:49

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: jonathan »

Buzz pisze:Bez zbędnych uszczypliwości, ale chyba nie dostałby wysypki gdyby w mateczniku zrobił coś dla idei, a nie targował się o każdego franka jak bezrobotny z UP. Odnoszę to zdanie zarazem do wszystkich podobnych przypadków z udziałem tych "wielkich".
Dokładnie to było tak, że Federer zażądał dwóch milionów dolarów (chociaż szwajcarskie media podawały 1-1,5), a organizatorzy odpowiedzieli mu, że nie są szejkami z Kataru. Rogerowi nie chciało się chyba wtedy specjalnie grać w Bazylei, ale prasa tak na niego naskoczyła, że ostatecznie zgodził się wystąpić za marne 300 tys. Oczywiście może Ci się nie podobać, że stawiał wyśrubowane warunki dla turnieju w rodzinnym mieście, gdzie np. był kiedyś ball boyem, tylko że jeśli to przede wszystkim organizatorom zależy na ściągnięciu największych nazwisk, a nie największym nazwiskom na grze w jakimś turnieju, to nic dziwnego, że ci drudzy chcą ustalać stawki. Poza tym, tak jak pisałem, Federer spłacił już dług wobec Bazylei będąc tam łącznie w dziesięciu finałach i wygrywając tyle na całym świecie. Wiadomo, że Roger za występy w mniejszych turniejach dostaje pod stołem galantą gotówkę. Podobno kiedy niemal wszyscy inni zawodnicy z czołówki protestowali przeciwko równiejszemu podziałowi dochodów w turniejach między tenisistów i organizatorów, z czołówki tylko Federer się wyłamał. Jemu akurat wszystko odpowiadało, jeśli chodzi o podział wpływów. Można się domyślić tego, że gdyby oficjalnie wzrosły nagrody w tych turniejach, to sponsorzy mieliby mniej pieniędzy na startowe dla takich gwiazd jak on. Federerowi się to po prostu nie kalkulowało i nie przyłączył się do protestu kolegów.
Mario pisze:Sorry za populistyczne teksty, ale czy tenisiści grają w turniejach za darmo czy jednak ta pula nagród istnieje rzeczywiście? Jestem wielkim przeciwnikiem startowego, no ale trudno - jest i nic się nie zmieni. Chociaż dla domowych turniejów (piszę o wszystkich gwiazdach) można by zrobić wyjątek...
Jeśli pieniądze leżą na korcie i ktoś się po nie schyla nie grając później w turnieju na pół gwizdka, to nie widzę żadnego problemu ze startowym. Wprawdzie jest ono oficjanie zabronione przez ATP i najczęściej wypłacane pod stołem (nie podaje się kwot do wiadomości, mimo że pewnie się je księguje), ale i tak przymyka się oko na takie praktyki. W sporcie też rządzi rynek. Jeśli sponsor zainwestował ileś kasy w organizację turnieju, to wyłoży drugie tyle za przyjazd Federera, żeby mieć 10 razy większą oglądalność. Skoro organizatorzy płacą, to znaczy, że im się to opłaca. Dzięki gwiazdom lepiej sprzedadzą się bilety, prawa do transmisji i zwiększą przychody. Kiedyś w Szwajcarii telewizja nie chciała transmitować Pucharu Davisa, bo labidzili, że bez Rogera to w ogóle generuje straty. Tak więc żyjesz jeszcze w jakichś coubertenowskich czasach.
Awatar użytkownika
robpal
Posty: 22712
Rejestracja: 07 sie 2011, 10:08

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: robpal »

Zabronione w ATP? Mi się zdaje, że jest zabronione w WTA, a w ATP dopuszczalne (dlatego też co chwila się słyszy ile panowie z Fab4 dostali, a u pań cisza na ten temat).
MTT career highlights (26-17):
2021: Delray Beach (F);
2020: Antwerpia (W), Cincinnati (W), Dubaj (F), Montpellier (F);
2019: Bazylea (W), Sztokholm (W), Szanghaj (W), Metz (W), Winston-Salem (F), Stuttgart (W), Madryt (W), Monachium (F), Barcelona (F), Houston (W), Acapulco (W), Buenos Aires (F);
2018: Paryż (F), Bazylea (F), Metz (W), Toronto (W), Estoril (F), Miami (W), Australian Open (F);
2017: WTF (W), Sztokholm (W), Hamburg (W), Stuttgart (W), Acapulco (W);
2016: WTF (F), Bazylea (F), Cincinnati (W), Roland Garros (F), Marsylia (W), Doha (W);
2015: WTF (W), Bazylea (W), Winston-Salem (W), Hamburg (W), Wimbledon (F), Stuttgart (W), Monte Carlo (F), Indian Wells (F);
2014: Halle (F)
jonathan
Posty: 6546
Rejestracja: 01 sie 2011, 19:49

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: jonathan »

Nikt nigdy nie słyszał, ile dostawała Serena spacerująca po korcie?
Awatar użytkownika
Robertinho
Posty: 44321
Rejestracja: 15 lip 2011, 17:13

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: Robertinho »

W Szwajcarii, ani zresztą żadnym innym cywilizowanym kraju, nikt nikomu niczego pod stołem nie wypłaci. Musi być jakaś forma prawna, oficjalne zapłacenie, podatek...
Czołem Uśmiechniętej Polsce!
Awatar użytkownika
robpal
Posty: 22712
Rejestracja: 07 sie 2011, 10:08

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: robpal »

Szybki google twierdzi, że w ATP są dozwolone niemal od zawsze, w WTA od 2010 roku.
MTT career highlights (26-17):
2021: Delray Beach (F);
2020: Antwerpia (W), Cincinnati (W), Dubaj (F), Montpellier (F);
2019: Bazylea (W), Sztokholm (W), Szanghaj (W), Metz (W), Winston-Salem (F), Stuttgart (W), Madryt (W), Monachium (F), Barcelona (F), Houston (W), Acapulco (W), Buenos Aires (F);
2018: Paryż (F), Bazylea (F), Metz (W), Toronto (W), Estoril (F), Miami (W), Australian Open (F);
2017: WTF (W), Sztokholm (W), Hamburg (W), Stuttgart (W), Acapulco (W);
2016: WTF (F), Bazylea (F), Cincinnati (W), Roland Garros (F), Marsylia (W), Doha (W);
2015: WTF (W), Bazylea (W), Winston-Salem (W), Hamburg (W), Wimbledon (F), Stuttgart (W), Monte Carlo (F), Indian Wells (F);
2014: Halle (F)
jonathan
Posty: 6546
Rejestracja: 01 sie 2011, 19:49

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: jonathan »

Robertinho pisze:W Szwajcarii, ani zresztą żadnym innym cywilizowanym kraju, nikt nikomu niczego pod stołem nie wypłaci. Musi być jakaś forma prawna, oficjalne zapłacenie, podatek...
Pisząc „pod stołem”, co jest częstym określeniem startowego, nie miałem na myśli jakichś oszustw czy łapówek. Wydaje mi się, że wyraziłem się jasno, mówiąc, że te kwoty są pewnie księgowane. Wszystko odbywa się legalnie. Jeśli Federer dostaje pieniądze, to odprowadza od tego podatek (choć różnie to czasem bywa u sportowców). Ale i tak jest się o co targować. Zresztą wszystkie dodatkowe zarobki, a co za tym idzie właśnie odprowadzanie podatków, jest głównym powodem tego, że sportowcy "uciekają" do krajów o niższej stopie podatkowej. Taki Federer mieszka w kantonie, w którym podatki są najniższe w Szwajcarii.
Awatar użytkownika
Buzz
Posty: 1558
Rejestracja: 22 maja 2013, 20:26

Re: Startowe w turniejach ATP

Post autor: Buzz »

Mniej więcej o to chodzi. "Pod stołem" może oznaczać alternatywne możliwości legalnego wypłacenia kwot, których jedynie nie można w tytule opisać "za xxxxxx". W Polsce częstokroć różnego rodzaju działania przykrywane są fakturą "za usługi marketingowe".
MTT - tytuły (13)
Dubaj '15, Dubaj '16, Houston '16, Tokio '16, Brisbane '17, Marsylia '17, Sydney '18, Australian Open '18, Rotterdam '18, Dubaj '18, Lyon '18, Szanghaj '18, Brisbane '19
MTT - finały (16)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Barty i 23 gości