Lekkoatletyka

Pozostałe dyscypliny sportu.
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Mistrzyni olimpijska w siedmioboju Caroline Kluft kończy karierę

Mistrzyni olimpijska z Aten w siedmioboju Szwedka Carolina Kluft postanowiła zakończyć sportową karierę. Powodem takiej decyzji 29-letniej lekkoatletki są kłopoty zdrowotne.

Kluft zmaga się z problemami zdrowotnymi od kilku lat. Ostatnio nabawiła się kontuzji mięśnia, która zaburzyła jej przygotowania i wyeliminowała ją z występu w mistrzostwach Europy w Helsinkach i w igrzyskach, gdzie miała startować w skoku w dal.

- Sport wyczynowy to część mojego życia, którą zostawiam już teraz za sobą. Mój organizm jest zmęczony. Smutno, że to już koniec - powiedziała w rozmowie ze szwedzką telewizją STV.

Kluft to mistrzyni olimpijska z Aten (2004) w siedmioboju. W tej konkurencji wywalczyła także trzy złote medale mistrzostw świata i dwa mistrzostw Europy. Na najwyższym stopniu podium stanęła również w pięcioboju w halowych MŚ oraz dwukrotnie w halowych ME. Po sezonie 2007 Szwedka skoncentrowała się na rywalizacji w skoku w dal oraz trójskoku. W tej pierwszej konkurencji wywalczyła brązowy medal w MŚ w hali w 2004 roku
http://www.sportowefakty.pl/siedmioboj/ ... zy-kariere
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Dzisiaj odbył się przeostatni mityng Diamentowej Ligi w Zurychu. Duża niespodziankę sprawił 18-letni Etiopczyk Mohammed Aman, który pokonał Rudishę w biegu na 800 m. Bolt zwyciężył bez problemów na 200 m, nie wysilając się w końcówce. Jamajczyk uzyskał na mokrej bieżni bardzo dobry wynik (19,66).
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Barty
Administrator
Posty: 42962
Rejestracja: 01 sie 2011, 15:40

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Barty »

Sempere pisze:Dzisiaj odbył się przeostatni mityng Diamentowej Ligi w Zurychu. Duża niespodziankę sprawił 18-letni Etiopczyk Mohammed Aman, który pokonał Rudishę w biegu na 800 m. Bolt zwyciężył bez problemów na 200 m, nie wysilając się w końcówce. Jamajczyk uzyskał na mokrej bieżni bardzo dobry wynik (19,66).
A kto wygrał w skoku wzwyż? Pytam się, bo akurat oglądałem poprzednie dwa mityngi Ligi. ;)
Tytuły (27):
2023: Wiedeń 2022: Miami, Astana, Bazylea, WTF Turyn 2021: Monte Carlo, Madryt, Winston-Salem 2019: Newport, US Open, 2018: Brisbane, Quito, Indian Wells, Monte Carlo, Monachium, Roland Garros, 2017: Auckland, Waszyngton, Shenzen, 2015: Doha, Sydney, Houston, Roland Garros, 2013: US Open, 2012: Nicea, 2011: Los Angeles, WTF Londyn, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Finały (36):
2024: Brisbane, Cordoba, Estoril 2023: Auckland, Rotterdam, Dubaj, Barcelona 2022: Rotterdam, Monte Carlo, Monachium, Rzym, Newport, Hamburg, Gijon 2021: Monachium, Rzym, 2020: Rzym, Antwerpia, 2019: Rotterdam, Rzym, Roland Garros, 2018: Halle, 2017: Stuttgart, 2016: Tokio, Shanghai, Bazylea, 2015: Wiedeń, WTF Londyn, 2014: Doha, 2013: Cincinnati, 2012: Monte Carlo, Roland Garros, Sztokholm, 2011: Marsylia, Monte Carlo, Wimbledon, US Open, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Wczoraj nie zauważyłem Twojego posta, dlatego nie odpowiedziałem... Skok wzwyż wygrał Iwan Uchow z rezultatem 2,31.
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Barty
Administrator
Posty: 42962
Rejestracja: 01 sie 2011, 15:40

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Barty »

Sempere pisze:Wczoraj nie zauważyłem Twojego posta, dlatego nie odpowiedziałem... Skok wzwyż wygrał Iwan Uchow z rezultatem 2,31.
Szkoda, wynik też nienajlepszy. Liczyłem na Grabarza albo tego podkupionego Katarczyka. ;)
Tytuły (27):
2023: Wiedeń 2022: Miami, Astana, Bazylea, WTF Turyn 2021: Monte Carlo, Madryt, Winston-Salem 2019: Newport, US Open, 2018: Brisbane, Quito, Indian Wells, Monte Carlo, Monachium, Roland Garros, 2017: Auckland, Waszyngton, Shenzen, 2015: Doha, Sydney, Houston, Roland Garros, 2013: US Open, 2012: Nicea, 2011: Los Angeles, WTF Londyn, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Finały (36):
2024: Brisbane, Cordoba, Estoril 2023: Auckland, Rotterdam, Dubaj, Barcelona 2022: Rotterdam, Monte Carlo, Monachium, Rzym, Newport, Hamburg, Gijon 2021: Monachium, Rzym, 2020: Rzym, Antwerpia, 2019: Rotterdam, Rzym, Roland Garros, 2018: Halle, 2017: Stuttgart, 2016: Tokio, Shanghai, Bazylea, 2015: Wiedeń, WTF Londyn, 2014: Doha, 2013: Cincinnati, 2012: Monte Carlo, Roland Garros, Sztokholm, 2011: Marsylia, Monte Carlo, Wimbledon, US Open, Wcześniej: Za słaba era, żeby coś wpisywać.
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Amerykanin Aries Merritt ustanowił wynikiem 12,80 s rekord świata na 110 m przez płotki! :brawo:
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Jacuszyn
Posty: 9977
Rejestracja: 18 lip 2011, 18:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Jacuszyn »

Jutro Valerie Adams otrzyma złoty medal olimpijski (po dyskwalifikacji Ostapczuk). Białorusinka rok na banicji.
MTT:
Singles W(18): Kuala Lumpur 09, Memphis 10, Eastbourne 10, World Tour Finals 10, Cincinnati 12, Auckland 14, Sydney 16, Quito 17, Buenos Aires 17, Halle 17, Umag 17, Auckland 18, Eastbourne 19, Geneva 22, Auckland 23, Washington 23, Paris 23, Miami 24
Singles F(15): Metz 09, Basel 09, Johannesburg 10, Stuttgart 10, Toronto 10, Valencia 10, San Jose 11, Buenos Aires 16, Miami 17, Tokyo 17, IO Tokyo 20, Tokyo 23, Montpellier 24, Buenos Aires 24, Monte Carlo 24
Doubles W (5): Roland Garros 11, US Open 11, Monte Carlo 23, Toronto 23, World Tour Finals 23
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Ja bym zaostrzyl przepisy antydopingowe i po 1. wpadce karał dożywotnią dyskwalifikacją.
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Dzisiaj odbył się bardzo prestiżowy Maraton Berliński, którego zwycięzcą został Kenijczyk Geoffrey Mutai z najlepszym w tym roku czasem 2:04.15. Drugie miejsce zajął debiutujący na trasie maratonu rodak zwycięzcy Dennis Kimetto. Uzyskał czas o ledwie sekundę gorszy od Mutaia, co jest najlepszym rezultatem w historii debiutanta. Szkoda tylko, że Kimetto ma już 28 lat.
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Rio 2016 - Bolt: Kolejne igrzyska bez startów w skoku w dal i na 400 m

Obrazek Obrazek

Sześciokrotny mistrz olimpijski Usain Bolt poinformował, że podczas igrzysk w Rio de Janeiro nie wystartuje w żadnej nowej konkurencji.

Wcześniej sprinter z Jamajki rozważał publicznie udział w 2016 roku w olimpijskim konkursie skoku w dal lub biegu na 400 m.

- W Rio zamierzam się skupić wyłącznie na kolejnej obronie trzech tytułów mistrzowskich. Nie chcę wtedy próbować niczego nowego. Moim celem będzie udowodnienie całemu światu, że jestem w stanie triumfować w tych konkurencjach trzeci raz z rzędu - powiedział Bolt podczas konferencji prasowej w Nowej Zelandii.

Zarówno w Pekinie w 2008 roku, jak i cztery lata później w Londynie Jamajczyk wywalczył złote medale w biegach na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m.

26-letni lekkoatleta zapowiedział, że do treningów wróci pod koniec października, a głównym celem przygotowań będą przyszłoroczne mistrzostwa świata w Moskwie.

- Nie wiem, jak szybko jestem w stanie biegać, ale zrobię wszystko, aby każdego roku osiągać coraz lepsze wyniki. Uzyskać to mogę jedynie dzięki ciężkiej pracy, na którą jestem przygotowany - zapewnił utytułowany sprinter.
http://www.sportowefakty.pl/biegi-lekko ... i-na-400-m
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

13. Poznań Maraton: 35-letni zawodnik zmarł na trasie

Obrazek Obrazek

Podczas 13. edycji poznańskiego maratonu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak poinformowali organizatorzy zawodów, na 14. kilometrze trasy 35-letni mężczyzna upadł i zmarł na miejscu.

Rzecznik maratonu Monika Prendke powiedziała, że służby medyczne szybko podjęty reanimację zawodnika, niestety pomoc okazał się nieskuteczna.

- Na miejsce przybył również prokurator, który uznał, że do zgonu doszło z przyczyn naturalnych. Nie chcemy podawać danych zmarłego, chcemy najpierw poinformować rodzinę - powiedziała Prendke.

W poznańskim maratonie w niedzielne przedpołudnie wystartowało ponad 5700 uczestników. Zawody wygrał Kenijczyk Edwin Kosgei Yator, drugi był jego rodak Edwin Kirui, a trzeci Adam Draczyński (Astra Nowa Sól). Wśród pań triumfowała Białorusinka Swietłana Kougan.
http://www.sportowefakty.pl/maraton/316 ... -na-trasie

[*] :(
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Brytyjska federacja nie sfinansuje przygotowań Radcliffe

Obrazek Obrazek

Paula Radcliffe nie będzie dalej finansowana przez Brytyjską Federację Lekkoatletyczną. Organizacja usunęła nazwisko zawodniczki z listy uczestników programu przygotowań do igrzysk w Rio de Janeiro.

Oznacza to, że straci ona rocznie wsparcie w wysokości 26 tysięcy funtów (blisko 133 tysiące złotych) oraz możliwość korzystania ze specjalnej opieki lekarskiej i szkoleniowej.

Federacja uznała, że 38-letnia biegaczka, zmagająca się od dłuższego czasu z kontuzjami, ma niewielkie szanse na przygotowanie na tyle wysokiej formy na igrzyska za cztery lata, by mieć szanse na wywalczenie medalu.

Tymczasem Paula Radcliffe nie ma zamiaru kończyć kariery. - Nie mam w swoich planach rezygnacji. Nie po to ćwiczyłam ciężko, rehabilitowałam stopę, by teraz powiedzieć, że to koniec tylko dlatego, że zostałam wypisana z programu federacji - oświadczyła biegaczka na portalu Twitter.

Rekordzistka świata w maratonie (2:15.25 w Londynie w 2003 roku) marzy o medalu olimpijskim od kilkunastu lat. Startowała bez powodzenia już w czterech igrzyskach. W 2004 roku w Atenach zeszła z trasy po 36 kilometrach w wyniku skrajnego wyczerpania, tuż przed olimpiadą w Pekinie doznała urazu biodra i choć wystartowała, to zajęła miejsce w drugiej dwudziestce. W Londynie nie pobiegła z powodu bólu stopy. Największy sukces w karierze odniosła w 2005 roku, gdy w Helsinkach sięgnęła po mistrzostwo globu.
http://www.sportowefakty.pl/la/316975/b ... -radcliffe
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Lekkoatletyczne DME: W 2014 w Brunszwiku, rok później w Czeboksarach

Obrazek Obrazek

Niemieckie miasto Brunszwik będzie w 2014 roku gościć drużynowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Rok później najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu zmierzą się w Czeboksarach.

Taką decyzję podjęła obradująca w Bukareszcie Rada European Athletics.

Brunszwik pokonał kandydaturę Ostrawy. Zawody w Niemczech odbędą się 21 i 22 czerwca. Najbliższa edycja zaplanowana jest na 22 i 23 czerwca 2013 roku w Gateshead w Wielkiej Brytanii.
http://www.sportowefakty.pl/la/320772/l ... eboksarach
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Nowy Usain Bolt? 16-letni Japończyk Yoshihide Kiryu bije rekordy szybkości

To może być następca Usaina Bolta! 16-letni Yoshide Kiryu przebiegł 100 metrów w czasie 10,19 sek. i ustanowił rekord świata w swojej kategorii wiekowej. W tym wieku wicemistrz olimpijski Yohan Blake biegał o 0,14 sekundy wolniej. A Bolt? Gdy miał 16 lat jeszcze nie startował.

W miniony weekend nastolatek na zawodach w Fukuroi przebiegł "setkę" w 10,19 sek. Taki czas dałby mu półfinał na igrzyskach w Londynie. Nikt na świecie w jego wieku nie biegał nigdy szybciej. Najwybitniejszy sprinter wszech czasów Usain Bolt, gdy miał 16 lat jeszcze nie startował.

Wolniej od Kiryu, który ustanowił przy okazji rekord kraju juniorów (z takim wynikiem zdobyłby brązowy medal na ostatnich młodzieżowych mistrzostwach świata), biegał natomiast wicemistrz olimpijski z Londynu Yohan Blake. Jamajczyk w wieku 16 lat pokonał dystans 100 metrów w czasie 10,33 sek. Dotychczasowy rekord świata sprinterów do lat 17 należał do Amerykanina Rynella Parsona, który w 2007 roku przebiegł "setkę" w 10,23 sek. Rekord Jamajki w tej kategorii wiekowej należy za to do Jazeela Murphy'ego, a jego wynik to 10,27 sek.

Co ciekawe, przed sezonem najlepszym osiągnięciem Japończyka był czas 10,58 sek. Superszybki bieg w miniony weekend nie jest jednak jednorazowym wyskokiem. Na początku października pobiegł w nieoficjalnych zawodach zaledwie o 0,02 sekundy wolniej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tgAoyEub ... r_embedded[/youtube]
http://www.sport.pl/lekkoatletyka/1,649 ... nczyk.html
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Rosyjska biegaczka Abitowa zdyskwalifikowana na dwa lata za doping

Obrazek Obrazek

Rosyjski Związek Lekkiej Atletyki ukarał dwuletnią dyskwalifikacją biegaczkę długodystansową Ingę Abitową. W organizmie mistrzyni Europy na 10 000 m z 2006 roku wykryto niedozwolone substancje.

Jak podał na swojej stronie internetowej związek, w paszporcie biologicznym 30-letniej Abitowej znaleziono znaczne niezgodności.

Zawieszenie obowiązuje od 11 października. Oprócz tego anulowano osiągnięte przez nią wyniki począwszy od 10 października 2009 roku, co według przepisów Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oznacza, że utraci m.in. srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu wywalczony w Barcelonie (2010) oraz drugie miejsce w 30. maratonie londyńskim (2010).

W lipcu rosyjski związek dwuletnią dyskwalifikacją ukarał trzy inne czołowe biegaczki - mistrzynię Europy w maratonie z 2010 roku Nailię Jułamanową, srebrną medalistkę ME 2006 na 800 m Swietłanę Kliukę i triumfatorkę halowych ME 2011, także na 800 m, Jewgienię Zinurową.
http://www.sportowefakty.pl/la/321555/r ... -za-doping
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Mistrzyni olimpijska w oszczepie przerywa karierę, by urodzić dziecko

Obrazek Obrazek

Mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem z Pekinu i Londynie Czeszka Barbora Spotakova przerwała karierę. 31-lekkoatletka jest w ciąży, ale po urodzeniu dziecka chce wrócić do sportu w 2014 roku.

Na tegorocznych igrzyskach Spotakova uzyskała wynik 69,55 m. Zdecydowanie pokonała rywalki z Niemiec - Christinę Obergfoell 65,16 i Lindę Stahl 64,91.

Była mistrzyni świata zapowiedziała, że do lekkiej atletyki wróci w 2014 roku. Mistrzostwa Europy odbędą się wówczas w Zurychu. To cel czeskiej oszczepniczki, w której dorobku brakuje złotego medalu z kontynentalnych zawodów (srebro wywalczyła w 2006, a brąz w 2010 roku). Definitywnie Spotakova chce zakończyć karierę po olimpiadzie w Rio de Janeiro, w wieku 35 lat.
http://www.sportowefakty.pl/rzut-oszcze ... ic-dziecko
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Marcin Lewandowski zamienił Kenię na Nową Zelandię

Obrazek Obrazek

Mistrz Europy z Barcelony na 800 m Marcin Lewandowski po nieudanym dla siebie roku olimpijskim postanowił zrewolucjonizować przygotowania do przyszłego sezonu.

Rezygnuje z obozów w Kenii na rzecz pobytu w Nowej Zelandii.

- Wrócę jeszcze do Kenii, ale nie teraz. Postanowiłem razem z trenerem unikać wysokości, a szukać ciepła. To znaczy, że rezygnuję z obozów wysokogórskich. Muszę dać odpocząć organizmowi. Wykonałem olbrzymią pracę w zeszłym roku i wiem, że nie można przesadzić z obciążeniami - powiedział PAP młodzieżowy mistrz Europy z 2007 roku.

Tym razem rozpoczął przygotowania miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Jest już po pierwszym zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie, a w niedzielę wylatuje na pięć tygodni do Nowej Zelandii. Ten kierunek wskazała mu brązowa medalistka mistrzostw świata z Osaki (2007) na 400 m przez płotki Anna Jesień.

- Słyszałem od niej same pozytywne opinie. Była zachwycona warunkami do treningu, temperaturą, ale i otoczeniem. Lubię ćwiczyć w nowych miejscach, a tam jest w tym okresie ciepło, więc uznałem, że warto spróbować - dodał Lewandowski.

Pomysł, by zmienić trochę przygotowania padł od jego trenera, a prywatnie brata Tomasza, który jest zdania, że bez wysokogórskich zgrupowań również można szybko biegać.

- Ufam mu bezgranicznie. Wiem, że ciągle się szkoli, jeździ na różne konferencje i na pewno zanim podjął taką decyzję, gruntownie ją przemyślał. Poza tym mam w nogach i płucach jeszcze pracę, którą wykonałem w poprzednich latach i wierzę, że to kiedyś wybuchnie - wspomniał Lewandowski.

Podobnego zdania jest rekordzista Polski na 800 m Paweł Czapiewski, który z doświadczenia wie, że często na efekty trzeba czekać nawet rok.

- To właśnie "Czapi" mnie podtrzymywał na duchu i powiedział, że na pewno organizm kiedyś odda mi wykonaną pracę. Teraz, gdy nie będę tak mocno trenował, dostanę trochę luzu i może się uda uzyskać ładny wynik - zaznaczył.

To jednak nie jedyna zmiana w przygotowaniach. 25-letni lekkoatleta ma zamiar poważnie podejść do sezonu zimowego. Nie wyklucza również startu w halowych mistrzostwach Europy w Goeteborgu.

- Miesiąc wcześniej zacząłem przygotowania, więc będę miał również czas na to, by trochę poważniej podejść do startów pod dachem. Jeśli będę w formie i zdrowie na to pozwoli, to na pewno wystąpię również w mistrzostwach kontynentu - podkreślił.

Lewandowski nigdy nie myślał o tym, żeby zmienić trenera. Nawet po roku, którego do końca nie może uznać za udany. Nie zakwalifikował się do finału olimpijskiego, w momencie, gdy nadzieje były bardzo duże. Podsycone jeszcze sukcesem z 2011 roku, kiedy był czwarty w mistrzostwach świata.

Na zakończenie współpracy ze Stanisławem Jaszczakiem zdecydował się natomiast jego rywal z krajowej bieżni Adam Kszczot (RKS Łódź). Do nowego sezonu przygotowuje się ze Zbigniewem Królem, który jest autorem sukcesów m.in. Czapiewskiego i Lidii Chojeckiej.

- Adam dzwonił do mnie, rozmawialiśmy na ten temat. Myślał o wyjeździe do USA, a ja tam już byłem i mogłem mu dać parę typów. Czy była opcja, bym z nim razem trenował? Pewnie fajnie by było, ale to chyba równocześnie konflikt interesów. Szanujemy się, ale pozostajemy na bieżni rywalami. Walczymy o medale imprez mistrzowskich, więc to mogłoby nie wyjść - ocenił Lewandowski.
http://www.sportowefakty.pl/biegi-lekko ... a-zelandie
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Zmarł medalista olimpijski w trójskoku Brazylijczyk Prudencio

Obrazek Obrazek

W wieku 68 lat zmarł w piątek Brazylijczyk Nelson Prudencio, dwukrotny medalista olimpijski w trójskoku. Przyczyną śmierci dawnego rekordzisty świata był rak płuc.

Chorobę zdiagnozowano miesiąc temu, a od dziesięciu dni - z powodu powikłań - Prudencio przebywał w szpitalu w Sao Carlos (stan Sao Paulo).

Na igrzyskach w Meksyku w 1968 roku brazylijski trójskoczek zdobył srebrny medal (podczas tego konkursu czterech zawodników poprawiało rekord globu, w tym Prudencio), a cztery lata później w Monachium - brązowy.
http://www.sportowefakty.pl/trojskok/32 ... -prudencio

[*]
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

IAAF wzięło pod lupę kenijskich biegaczy

Obrazek Obrazek

IAAF coraz częściej i dokładniej kontroluje kenijskich biegaczy, którzy w ostatnich latach wraz z Etiopczykami zdominowali biegi średnie, długie i uliczne.

Jak wynika z przedstawionych statystyk, w mijającym roku IAAF zbadało 541 lekkoatletów, w tym 75 reprezentantów Kenii, co stanowi 13,86 procent. Od października 2011 do października 2012 roku przeprowadzono 642 testów moczu i pobrano 387 próbek krwi - w trakcie zawodów oraz 255 w czasie obozów treningowych; 237 razy dotyczyło to Kenijczyków.

To reakcja na coraz częstsze spekulacje, że w tym afrykańskim kraju stosuje się doping. Największe emocje wzbudził dokument wyemitowany w niemieckiej telewizji, w którym jeden z zawodników długodystansowych wymienił nazwiska lekarzy podających niedozwolone środki.

Światowa federacja niemal natychmiast zareagowała, a efektem było zawieszenie jeszcze przed igrzyskami w Londynie specjalisty biegu na 10 000 m Mathew Kisorio oraz maratończyków Ronalda Kipchumby (mistrz świata juniorów), Reala Kiyary i Jemima Sumgonga Jelagata.

Zmożona kontrola sprawiła również, że w porównaniu z igrzyskami w Pekinie, w Londynie reprezentanci Kenii aż tak nie brylowali. Nad Tamizą sięgnęli po jedenaście medali, w tym dwa złote. W stolicy Chin stawali sześciokrotnie na najwyższym stopniu podium.

IAAF zapowiedziało, że w najbliższych latach zawodnicy z Kenii nadal pozostaną pod lupą.
http://www.sportowefakty.pl/biegi-lekko ... h-biegaczy
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
Awatar użytkownika
Sempere
Posty: 8518
Rejestracja: 14 wrz 2011, 22:26

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Sempere »

Usain Bolt i Allyson Felix lekkoatletami roku

Obrazek Obrazek

Jamajski sprinter Usain Bolt i amerykańska sprinterka Allyson Felix zostali zwycięzcami plebiscytu IAAF na najlepszych lekkoatletów 2012 roku. Wyniki ogłoszono w sobotę w Barcelonie.

Laureaci otrzymali w nagrodę po 100 tys. dolarów. Jamajczyk triumfował po raz czwarty (poprzednio w 2008, 2009 i 2011), natomiast Amerykanka po raz pierwszy.

Felix 18 listopada skończyła 27 lat. W igrzyskach w Londynie zdobyła trzy złote medale: na 200 m oraz w sztafetach 4x100 (rekord globu 40,82) i 4x400 m. W czerwcu w US Olympic Trials w Eugene w stanie Oregon uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie na 200 m 21,69, czwarty w historii tej konkurencji. Pochodząca z Los Angeles zawodniczka ma w dorobku sześć trofeów olimpijskich, w tym cztery złote oraz dziesięć z mistrzostw globu, w tym osiem złotych. Czterokrotnie (2005, 2007, 2010, 2012) wygrywała w plebiscycie na najlepszą lekkoatletkę Stanów Zjednoczonych.

26-letni Bolt wywalczył w Londynie (tak samo jak cztery lata wcześniej w Pekinie) trzy złote medale olimpijskie: na 100 i 200 m oraz 4x100 m. W biegach indywidualnych osiągnął najlepsze w tym sezonie na świecie rezultaty - 9,63 i 19,32, a w sztafecie przyczynił się do pobicia przez Jamajkę rekordu globu czasem 36,84.

Za wydarzenia roku IAAF uznał rekordy świata poprawione w Londynie - przez Kenijczyka Davida Rudishę na 800 m - 1.40,91 oraz amerykańską sztafetę kobiet 4x100 m - 40,82.

Obrazek
http://www.sportowefakty.pl/la/324860/j ... etami-roku
"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko złe albo dobre uczynki. I ludzie, którzy miotają się między nimi." Éric-Emmanuel Schmitt
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości